Bilim 30 HAZİRAN 2010 / 10:41

New York'un ortasında nükleer reaktör bulundu

Gucci'nin web geliştiricisi meğer geceleri füzyon reaktörü üzerinde çalışıyormuş.

Gucci'nin web geliştiricisi meğer geceleri füzyon reaktörü üzerinde çalışıyormuş.


New York'ta yaşayan ve Gucci'nin web sitesinin tasarımını yapan Mark Suppes'in ilginç bir hobisi olduğu ortaya çıktı: Sürdürülebilir enerji konusuna dikkat çekmek için evinin yanına bir nükleer reaktör kurmak.

Fakat Suppes'in reaktörü füzyon reaksiyonu için gereken enerji kaynağını radyoaktif materyallerden değil, güneşten sağlamayı amaçlıyor. Bu da projeyi hem güvenli, hem de yasal hale getiriyor. Şimdiye kadar cihaz için kendi cebinden 35 bin dolar harcayan ve 4 bin dolar da ek kaynak sağlayan Suppes'in ulaşmaya çalıştığı sonuç, 50 yıldır bilim insanlarının ulaşmaya çalıştığıyla aynı: Harcadığından daha fazla enerji üreten bir makine yapabilmek.

Suppes, cihazın ürettiği enerjiyi yakalamak için enerji üretimi sırasında ortaya çıkan baloncukları algılayacak bir mekanizma da geliştirmiş. Enerji üretimi sırasında açığa çıkan serbest nötronlar içi jel kıvamındabir maddeyle dolu olan bu algılayıcıdan geçerken bir baloncuk oluşturuyor ve Suppes bunu sistemin enerji ürettiğine dair bir kanıt olarak değerlendiriyor.

Haziran ayında 3 saat içinde 4 adet baloncuk oluşumuna şahit olduğunu belirten Suppes, bu defa füzyon reaksiyonunu gerçekleştirdiğine inanıyor.

Suppes'in dünyada füzyon reaksiyonu gerçekleştirmeyi başaran 38'inci amatör fizikçi olduğu belirtiliyor.