Bilim 02 KASIM 2015 / 10:17

NASA Antarktika’daki buzulların arttığını belirtti

​NASA’nın meteoroloji uydularının yaptığı araştırma sonucu, Antarktika buz örtüsünde biriken kar miktarının, kaybettiği kar miktarından daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Uydunun topladığı verilere göre; Antarktika 1992-2001 yılları arasında her yıl 112 milyar ton buz biriktirdi. 2003-2008 yılları arasında ise yılda 82 milyon tona geriledi. 

10 bin yıl önce başlayan kar birikim sürecinin buz kaybını kapattığını belirten NASA Goddard Uzay Uçuşu Merkezi’nden Jay Zwally konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “ Antarktika’da buzul kaybı olduğunu gösteren geçmişteki araştırmalarla çelişmemizin sebebi, Doğu Antarktika ile Batı Antarktika’nın iç bölgelerindeki buz artışının diğer bölgelerdeki kayıpları geride bırakması.”

Verilerin son 10 bin yılda biriken kar miktarının, son bin yıl içerisinde buz olarak kalınlaşmaya başladığını gösterdiğini belirten Zwally, Antarktika’daki kar ve buzul artışının 20-30 yıl içerisinde tersine dönebileceğini söyledi. Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) ERS uyduları ve NASA'nın ICESat uydusu tarafından toplanan veriler, Doğu Antarktika ve Batı Antarktika'nın iç kısımlarında 0,7 cm'lik bir artış yaşandığını gösterdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun