Bilim 11 EYLÜL 2009 / 07:08

Nadir bulunan metal kıtlığı çevreci fikirleri yavaşlatabilir

Daha kalıcı bir gezegen için yeni maden ocakları araştırılmaya devam ediliyor.

Daha kalıcı bir gezegen için yeni maden ocakları araştırılmaya devam ediliyor.


Neodim, lantanum, disprosyum, altın ve platinyum gibi madenler aynı niteliğe sahip değiller ancak geleceğimizi tanımlayan bu nadir elementler çok değerliler. Mesela Neodim, hibrid ve elektrikli araçların motorları için olmazsa olmaz bir madde. Aynı zamanda rüzgar ve gelgit türbini jeneratörlerinde de kullanılmakta.

Elektriği daha yaratıcı ve etkin kullanmakta beynimizi zorlamaya devam ederken, on yıl önce neredeyse hiç kullanılmayan nadir bulunan metallere daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Aslında önümüzdeki birkaç yıl yeni sağlayıcılar hızlı bir şekilde gelmediği taktirde nadir bulunan metaller yaklaşık şu andaki 40.000 tonluk tedarik ihtiyacını geçecek.

Dünyanın çoğu nadir bulunan metalleri Çin'den geliyor ancak Çin dünyaya daha az ihracat yaparken, bu metalleri kendi iç üretim kaynakları için daha fazla kullanmaya başladı. Hibrid araçlarda %70 pazar payına sahip Toyota bu konuda endişelenmeye başladı. Her Toyota Pirus elektrik motoru bir kg neodim ve her bir Pirus bataryası 10 kg lantanum kullanıyor.

Farklı kimyası olan farklı bataryalar aşağı yukarı belli metalleri kullanıyor ancak nadir metal üretiminde yeni kaynakların bulunmasına olan gereksinim ortada. Kanada'da ve Kaliforniya'daki maden ocakları nadir bulunan metal üretimi için potansiyele sahipler. Maden arayışı tabii ki yerel bölgelerde yıkıcı ve zararlı etkilere sahip olabiliyor ancak bu maden aramaları her şeyden önce daha kalıcı bir gezegen için sürdürülüyor.

İnsanlar bu problemin, maden işletmelerinden çok aklımızla, yani problemlerin yaratıldığı gibi çözümleneceğini umuyor olabilirler. Lantanum kullanmayan batarya kimyası çok da uzak görünmüyor. Fakat her hangi bir motorun ya da jeneratörün neodim temelli manyetik donanımı kullanmadığını hayal etmek şimdilik çok güç.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun