Bilim 07 MART 2012 / 13:14

Mutfak robotu değil, ailenizden biri

Karanlıkta görseniz korkutacak cinsten robotlar hayatınıza işte böyle girecek. Levent Özgürel / AlmanyaCeBIT'in en hareketli salonlarından biri olan CeBIT Lab, birkaç kez dolaşmayı hak edecek kadar güzel yenilikler sergiliyor. Bu robotlar da onlardan birkaçı. Humanoid Robots olarak adlandırılan bu robotların tamamı, insanla beraber sürekli çalışacak şekilde tasarlandı.

KIT (Karlsruhe Institute of Technology) tarafından tasarlanan ARMAR 4 adeta son model bir Robocop. Ev işlerinizi yapıyor, yemek pişiriyor ve hâttâ sizinle muhabbet ediyor. Tüm bunları yaklaşık 20 dakika yapabiliyor. Çünkü lityum polimer pilleri sadece bu kadar süre çalışmasına izin veriyor.

Yetkililere göre bu robot bir insandan farksız. Biz de gördüğümüzde korktuk. Çünkü her uzvuyla karşınızda öylece oturuyor. Bazısı sürekli konuşuyor ve sizin tepkilerinize göre hareket edip cevap veriyor. Yine de sürekliliği sağlanmadan bunların hiçbir anlamı yok.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun