Bilim 20 OCAK 2009 / 13:28

Mobil WiMAX dünyaya yayılıyor

Motorola, ABD’nin Illinois eyaletindeki Portland kentinde Clear 4. Nesil Mobil İnternet Servisine WİMAX cihazları ve altyapısını sağlamaya başladı.

Motorola, ABD’nin Illinois eyaletindeki Portland kentinde Clear 4. Nesil Mobil İnternet Servisine WİMAX cihazları ve altyapısını sağlamaya başladı.

Portland büyükşehir bölgesine Motorola’nın WAP450 Çeşitlilik Erişim Noktası ürününü kullanan baz istasyonları hizmet veriyor. Kule tepesine monte edilen bir güç amplifikatörü ile buna fiberoptik kabloyla bağlanmış, yerde bulunan ufak bir dolabın içine yerleştirilmiş baz kontrol ünitesinden oluşan WAP450, WiMAX teknolojisinin sunduğu kapasite ve performansın ancak ufak bir bölümünü sağlayabilen geleneksel GSM altyapı ürünlerinden çok daha az yer kaplayan bu yapısıyla son derece kompakt bir baz istasyonu oluşturuyor. Clear mobil WiMAX servisinin Baltimore ve Portland kentlerinde başlatılmasından önce de Clearwire şirketinin müşterileri ABD’nin her köşesinde 46 pazarda Motorola’nın Expedience cihazları ve altyapısı sayesinde kablosuz geniş bant erişiminden yararlanabilmekteydi. Clearwire, Motorola’nın dünya genelinde WiMAX sözleşmeleri yaptığı 25 operatörden biri. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Motorola Avrupa Hizmetler Satış Direktörü Alper Türken:“Clearwire firması, Motorola’nın ağ teçhizatı ve mobil cihazlarıyla müşterilerine daha önce görülmemiş mükemmellikte mobil geniş bant hizmeti sunabilecek. Ticari mobil WiMAX servisinin ABD’nin bir büyük kentinde daha başlatılması Portland’lılar için olduğu kadar tüketicilere 4. nesil geniş bant servisinin sunulacağı birçok pazarda bu servisi başlatan bütün firmalar için de heyecan verici. Türkiye’nin de WİMAX konusunda stratejik bir pazar olduğunu düşünüyoruz ve benzer çalışmaları ülkemizde de gerçekleştirmek için çalışıyoruz” dedi. Clearwire şirketinin Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Scott Richardson ise şu yorumu yaptı: "Portland şu anda batıdaki kablosuzlaşmış şehirlerin en hızlısı. Clear servisimiz sayesinde Portland’ın dörtbir yanındaki tüketiciler ve şirketler ister evlerinde, ister işyerlerinde, isterse sokakta olsunlar, gerçek geniş bant hızıyla bağlantılarını sürdürebilecekler. Müşterilerin verimliliğini artırmayı ve yaşamlarını daha zevkli hale getirmeyi amaçlayan Clear servisi, Motorola’nın heyecan verici mobil WiMAX iletişim cihazlarıyla sunacağı bu değerli olanaklarla mobil iletişim ortamında devrim yaratacak” diye konuştu. 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun