Bilim 28 MAYIS 2015 / 14:11

MIT, grafeni seri üretime geçiriyor

Teknoloji dünyasını kökünden değiştirmesi beklenen grafen için seri üretim yakında başlayabilir.

İşlemcilerde silikon devrinin yavaş yavaş sonuna geliniyor. Silikonun üst limitlerine ulaşmak üzereyiz. Yıllardır işlemcilerde kullanılan bu malzeme, yerini bir süre sonra grafene bırakacak. Günümüzde yaygın olarak 3 - 4 GHz'lik işlemcileri görürken, grafen transistörlere sahip işlemciler 150 GHz sınırlarını şimdiden zorlamaya başaldılar. Grafen sayesinde işlemcinin çektiği enerjinin -silikona göre- çok daha az bir miktarı ısıya dönüşüyor. Bu sayede çok daha düşük güç tüketimi sağlanırken, ısınma probleminin ortadan kalkmasıyla beraber güçlü işlemcilerde (örneğin ekran kartları) gerekli olan soğutma sistemlerine olan gerekliliği azaltıyor. IBM ve daha bir çok teknoloji firması bu grafen üzerine yoğun bir şekilde çalışıyor.

MIT (Massachusetts Instute of Technology) araştırmacıları, teknolojide büyük bir sıçrama yaratması potansiyeli bulunan grafeni seri üretime geçirmek için yapmakta olduğu çalışmaların olumlu sonuçlandığını doğruladı. Bakır şerit üzerine işlenen grafenin ne şekilde üretileceğini aşağidaki görselde görebilirsiniz.İşlenen grafenin kalitesi, bakır şeritin hareket hızına bağlı olarak değişiyor. Dakikada 25 mm'lik bir hızda işlenen grafen ile dakikada 50 mm hızıyla işlenen grafen arasında fark olduğu belirtiliyor. Fakat kalitesi düşük grafenin de gelecekte lazım olacağı söyleniyor. Ayrıca evet, seri üretim pek de "seri" bir şekilde gerçekleşmiyor.

Grafenin laboratuvardan çıkıp son kullanıcıyla buluşmasına pek fazla bir zaman kalmadı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun