Bilim 07 HAZİRAN 2010 / 10:01

Mikrodalga ışınlardan ısı üretmek mümkün olacak

Çinli bilim insanları elektromanyetik mikrodalga ışınları emerek ısıya dönüştüren cihaz geliştirdi.

Çinli bilim insanları elektromanyetik mikrodalga ışınları emerek ısıya dönüştüren cihaz geliştirdi.


Çinli bilim insanları elektromanyetik mikrodalga ışınları emebilen cihaz geliştirdi. İç içe geçmiş 60 adet metalden oluşan cihaz, uzaydaki kara deliklerin madde ve ışığı içine çekmesi gibi mikrodalga ışınları emiyor, ardından ısıya dönüştürüyor.

Çin'in Nanjing bölgesindeki Southeast Üniversitesi'nden Qiang Cheng and Tie Jun Cui'nun tasarlayarak ürettiği, resmi olarak da "omnidirectional electromagnetic absorber" dedikleri cihaz, her yönden gelen elektromanyetik dalgaları emebiliyor.

Üretilen cihaz bakırla örtülmüş iç içe geçmiş 60 katmandan oluşuyor. Her katman gelen dalgalara göre tepki veriyor ya da vermiyor. Böylece cihaz, tüm yönlerden gelen elektromanyetik dalgaları içeride ayırıyor ve oradaki enerjiyi ısıya dönüştürerek yüzde 99 oranında emebiliyor.

Cihaz adeta uzaydaki bir kara delik gibi elektromanyetik dalgaları emiyor. Şu anda sadece mikro dalgaları emen cihazın geliştirilerek görülebilen ışığı da emmesi bekleniyor. Bu sayede kullanılamayan ancak enerji yaratabilecek ışınlardan da en kötü ihtimalle ısı sağlanabileceği düşünülüyor.

Bilimsel makalenin tamamına iopscience.iop.org/1367-2630/12/6/063006/pdf/1367-2630_12_6_063006.pdf adresinden erişmek mümkün.