Bilim 07 HAZİRAN 2010 / 10:01

Mikrodalga ışınlardan ısı üretmek mümkün olacak

Çinli bilim insanları elektromanyetik mikrodalga ışınları emerek ısıya dönüştüren cihaz geliştirdi.

Çinli bilim insanları elektromanyetik mikrodalga ışınları emerek ısıya dönüştüren cihaz geliştirdi.


Çinli bilim insanları elektromanyetik mikrodalga ışınları emebilen cihaz geliştirdi. İç içe geçmiş 60 adet metalden oluşan cihaz, uzaydaki kara deliklerin madde ve ışığı içine çekmesi gibi mikrodalga ışınları emiyor, ardından ısıya dönüştürüyor.

Çin'in Nanjing bölgesindeki Southeast Üniversitesi'nden Qiang Cheng and Tie Jun Cui'nun tasarlayarak ürettiği, resmi olarak da "omnidirectional electromagnetic absorber" dedikleri cihaz, her yönden gelen elektromanyetik dalgaları emebiliyor.

Üretilen cihaz bakırla örtülmüş iç içe geçmiş 60 katmandan oluşuyor. Her katman gelen dalgalara göre tepki veriyor ya da vermiyor. Böylece cihaz, tüm yönlerden gelen elektromanyetik dalgaları içeride ayırıyor ve oradaki enerjiyi ısıya dönüştürerek yüzde 99 oranında emebiliyor.

Cihaz adeta uzaydaki bir kara delik gibi elektromanyetik dalgaları emiyor. Şu anda sadece mikro dalgaları emen cihazın geliştirilerek görülebilen ışığı da emmesi bekleniyor. Bu sayede kullanılamayan ancak enerji yaratabilecek ışınlardan da en kötü ihtimalle ısı sağlanabileceği düşünülüyor.

Bilimsel makalenin tamamına iopscience.iop.org/1367-2630/12/6/063006/pdf/1367-2630_12_6_063006.pdf adresinden erişmek mümkün.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun