Bilim 08 MAYIS 2012 / 16:50

Microsoft iş birimleri bundan böyle ürettiği karbondan sorumlu olacak

Microsoft 1 Temmuz'da karbon nötral olacak

Microsoft bugün yaptığı duyuruyla veri merkezleri, yazılım laboratuarlarını ve ofislerinde karbon salınımını minimuma indirme yönündeki kararını açıkladı. Bu hamleyle birlikte doğaya daha çok yardım edecek olan şirket, bir diğer yandan da tasarruf etmiş olacak. 1 Temmuz itibariyle hayata geçecek projeyle birlikte her Microsoft iş ünitesi ürettiği karbondan sorumlu olacak. Bunun yanı sıra iş birimleri çevresel etkilerden, yenilebilir enerji kaynağı üretmekten ve iş verimliliğini arttırmaktan da sorumlu olacaklar.

Microsoft, karbonsuz enerji politikasına geçişte her ne kadar yavaş görünse de, yazılım çözümleriyle enerji tasarrufuna Redmond kampüsünde başlamış durumda. Bu sayede 1,5 milyon dolar tasarruf etmeyi uman şirket, 18 ay içinde yatırım bedelini çıkartmayı düşünüyor.

Microsoft bu hamlesiyle Amerika’da çevreci enerjiye en çok yatırım yapan üçüncü şirket oldu.

Daha önce de Apple da, yeni veri merkezini güneş enerjisiyle çalışacak şekilde tasarladığını duyurmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun