Bilim 16 ARALIK 2015 / 17:00

Mayadan ağrı kesici ürettiler

Stanford Üniversitesi’nde öğrenci olan Chiristina Smolke mayadan ağrı kesici elde ettiklerini açıkladı.

ABD Stanford Üniversitesin’de geçtiğimiz Ağustos ayında, biyoteknoloji üzerine öğrenim gören Chiristina Smolke'un yaptığı açıklamada biradan elde ettikleri mayadan ağrı kesici kimyasalları elde ettiklerini belirtildi.

Chiristina Smolke’un yeni yöntemi tüm dünyayı oldukça heyecanlandırdı. Geleneksel ağrı kesici hazırlamak için kullanılan yöntemlerin pahalı ve sınırlı olması nedeniyle Smolke’un yen yöntemi üretim için daha avantajlıydı.

Bu gelişmelerin büyük problemlere yol açacağını savunan MIT’den politikacı Kenneth Oye konuya farklı bir açıdan yaklaştı. “ Bir lisans öğrencisi dahi laboratuvarda bunu üretebilir. Breaking Bad’in mayalarla olan versiyonunu düşünün. Ancak korkacak bir şey yok hap üretimi için 16600 litreye yakın maya gerekiyor. “

Smolke’un araştırmasından sonra yeni bir bakış açısı edinen biyologlar, diğer mayalardan ağrı kesici kimyasallar üretmeye çalışacak. Ayrıca biyologlar mayaların genleriyle oynayarak bağımlılık yapmayan ağrı kesiciler üretmeyi hedefliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun