Bilim 14 HAZİRAN 2010 / 13:59

Mardin'deki görüntü kirliliğine IPTV çare olacak

TTNET, Mardin'in dokusunu bozan çanak antenlere internet hatları üzerinden savaş açtı.

TTNET, Mardin'in dokusunu bozan çanak antenlere internet hatları üzerinden savaş açtı.


TTNET tarafından gerçekleştirilen "Evet TTNET Şehrinizde" projesinin Mardin ayağında basın mensupları ile bir araya gelen TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Mardin'in tarihi dokusunu bozan çanak antenlere yönelik Mardin Belediyesi ve Mardin Valiliği ile birlikte IPTV projesini şehrin genelinde uygulamaya almayı planladıklarını açıkladı.

Tarihi dokusu ve kültürü ile Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden birisi haline gelen Mardin'de şehir dokusunu bozan çanak antenlerin yerini IPTV alacak. Mardin'in UNESCO tarafından da koruma altına aldığını hatırlatan Yılmaz, "Belediye ve valilik şehrin çanak antenlerin oluşturduğu görüntü kirliliğinden kurtulması için arayışa girmiş. Bizimle temas kurdular ve bizde bu projeye destek vereceğimizi belirttik. Projeyle birlikte Mardin bu görüntü kirliliğinden kurtulacak" dedi.

IPTV konusunda ilk ipuçlarını da Mardin'de açıklayan Yılmaz, IPTV için 2 megabitlik hızın yeterli olduğunu belirtti. Bunun için 24 saat boyunca aynı hızın kesintisiz olarak sağlanması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, bu konudaki çalışmaların da sürdürüldüğünü aktardı. IPTV'nin fiyatı konusunda da çalışmaların sürdürüldüğünü aktaran Yılmaz şunları söyledi: "Şuan IPTV'de Özel İletişim Vergisi var. Ancak internet üzerindeki ÖİV yüzde 5 oranında bizde bu konuda en azından aynı oranda verginin IPTV'ye de uygulanması için Maliye Bakanlığı ile görüşüyoruz."