Bilim 05 MART 2009 / 12:22

Mahkemeye video görüntüsü ile başlayan dilekçe verilir mi?

Videolar mahkemeye delil olarak sunuluyor, birçok karar tersine dönüyor.

Videolar mahkemeye delil olarak sunuluyor, birçok karar tersine dönüyor.


ABD Florida’da aşırı hız nedeniyle üç kez polis tarafından durdurulup sorgulanan bir adam Yüksek Mahkeme’ye dilekçe gönderdi. Ancak dilekçe, yazılı bir ifadeyle ya da yasal bir teamül ile başlamıyor. Dilekçenin başında, polislerin gaddarca görüntülerini içeren bir YouTube videosu yer alıyor.  


New York Times gazetesinde yazana göre, hakimlerin videolara olan güveni artıyor. Bu da yüksek mahkemenin işleyişini değiştiriyor. Örneğin 2007’de bir video, yüksek hızlı bir kovalamada diğer arabaya vurup sürücünün felç kalmasına neden olan Georgia eyaleti polisi aleyindeki Yüksek Mahkeme kararını lehe çevirmişti. Devriye arabasının çektiği video görüntüleri, mahkemenin websitesine postalanmıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun