Bilim 13 EKİM 2010 / 08:03

LTE testleri sürüyor

Vodafone da gelecek nesil iletişim teknolojisine uygun altyapısını tanıttı.

Vodafone da gelecek nesil iletişim teknolojisine uygun altyapısını tanıttı.


Vodafone yeni nesil mobil iletişim altyapısı için yaptığı hazırlıkları, elinde bulundurduğu teknolojileri paylaştı. Önümüzdeki yılların yeni iletişim altyapısını oluşturması beklenen LTE teknolojisi ve beraberinde getirdiği iki yönlü hız, düşük gecikme süreleri dikkat çekiyor.

Vodafone Plaza'daki test öncesinde söz alan Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kenneth Tunnicliffe, Vodafone'un bu uygulamayı dünyanın bazı yerlerinde bilfiil gerçekleştirdiklerini belirtti. Tunnicliffe, son iki yılda Vodafone'un Türkiye özelinde yatırımlarının 1,8 milyar Lirayı bulduğunu vurguladı.

Vodafone Türkiye Şebeke Planlama ve Strateji Bölümü tarafından gerçekleştirilen test sırasında, LTE teknolojisi kullanılarak test şebekesi üzerinden yüksek hızlı data bağlantısı kuruldu. LTE bağlantısı aracılığıyla, yüksek veri yükleme ve düşük paket gecikmesi özellikleriyle birlikte, yüksek veri indirme hızları sergilendi.

LTE teknolojisi, mevcut teknolojilerden farklı olarak, sadece yüksek veri indirme hızında değil ayrıca yüksek veri yükleme (upload) ve düşük paket gecikme (latency) süresiyle de öne çıktı.

Saha uygulamaları devam ediyor

Veri yüklemelerindeki artan hız özellikle sosyal ağlara elindeki verileri aktarmak isteyen kullanıcılar için önem taşıyor. 60 megabite kadar çıkabilen veri yükleme hızının yanında 150 megabit indirme hızına ulaşıldı. Bunun yanında gecikme sürelerindeki düşüşler de çevrimiçi oyunlar ve benzer uygulamalar için eş zamanlı rekabet şansını ortaya koyuyor.

Toplantıda, Vodafone'un LTE ve yeni nesil iletişim teknolojileri konusunda Huawei ve Nokia-Siemens'le ortak laboratuvarlarda çalışıldığı belirtildi. Bunun yanında Almanya'daki yaklaşık bin kasabada saha uygulamalarına devam edildiği de aktarıldı.

Türkiye'deki altyapıların çoğunlukla sadece yazılım güncellemesi sayesinde yeni nesil iletişim teknolojisine uyum sağlayabileceği belirtilen toplantı, gecikme sürelerinin ne denli kısaldığını gösteren oyun simulasyonuyla sona erdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun