Bilim 16 ŞUBAT 2016 / 17:49

Kuvars diske 360 TB veri kaydedildi

Optik ortamlara veri kaydı döneminin henüz sonuna gelmedik.

İngiltere Southampton Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kuvars disklerin üzerine veri yazmayı başardılar. Lazerler aracılığıyla kuvars diskin içerisine nanometreler boyutundaki noktalar aracılığıyla yerleştirilen veri, yine farklı ışık sistemiyle tekrardan okunabiliyor.

Kuvars disk içerisine yerleştirilen verinin en dikkat çeken yanları ise hem 360 TB gibi devasa bir veri alanının bulunuyor olması, hem de bu verinin tam 14 milyar yıl boyunca saklanabiliyor olması. Üstelik 176 dereceye kadar da bozulmadan durabiliyor. Böyle bir depolamaya, belirli aralıklarla insanlığın önemli belgelerini kaydetmek fazlasıyla iş görebilir. Geçmişimizde koca bir kütüphanede tutulan bilgilerin çok daha fazlasının ufacık bir diske kaydedilebiliyor olması, üstelik 14 milyar yıl boyunca saklanabiliyor olması gerçekten etkileyici.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun