Bilim 03 ARALIK 2009 / 13:17

Küresel ısınma Orta Amerika'da milyar dolarlık zarara sebep oldu

Orta Amerikalı yetkililer varlıklı ülkelerden çevresel hasarı telafi etmek için milyarlar istedi.

Orta Amerikalı yetkililer varlıklı ülkelerden çevresel hasarı telafi etmek için milyarlar istedi.


Guatemala şehrinde Kasım ayında gerçekleşen iklim değişikliği zirvesinde, bölgesel çevre liderleri sanayileşmiş ülkeleri, küresel iklimin yol açtığı zararı karşılamak için ödemeye çağırdı. Orta Amerika, Belize, Guatemala, El Salvador, Nikaragua, Panama, Kosta Rika Çevre Bakanları ve Dominik Cumhuriyeti'nden bir temsilci endüstriyel faaliyetlerin yol açtığı iklim değişikliği ve çevresel tahribat kirliliği için 105 milyar dolarlık bir fiyat etiketi koydu.

Bölgede devam eden şiddetli kuraklık ve seli içeren meterolojik olaylardaki artış, küresel ısınmanın Orta Amerika'daki olumsuz etkisini kanıtlar nitelikte.

Çevre bakanlarına göre, 105 milyarlık bu ön rakam, bu ay Kopenhag ‘da düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler iklim değişikliği konferansında, iklim değişikliğinin müthiş etkisi hakkında net bir mesaj göndermeyi amaçlıyor.

Ancak ABD'nin, kirliliğe büyük katkısı olan Çin ve Hindistan'nın yardımcı finansman olana dek Orta Amerika'ya çevresel değişim için finansal anlamda bir katkı sağlayacağı düşünülmüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun