Bilim 02 TEMMUZ 2014 / 13:37

Kulaklıkların düğümlenmesi son buluyor

Düğüm haline gelmiş kulaklık kablolarını çözmeye uğraşmak her insanın rahatsız olduğu durumlarda biri. Bilim adamları ise bunun cevabını bulduklarını söylüyorlar.Yapılan bu araştırma, kablonun kendiliğinden düğümlenmeye garip bir eğilimi olduğunu aynı zamanda da kablo ne kadar uzun olursa düğümlenmenin de fazla olacağını gösteriyor.

İyi haber ise şu; yapılan çalışmada kablonun iki ucunu birleştirdiğinizde düğümlenme olasılığının da büyük ölçüde azaldığı görüldü. Uçlar birleştirildiğinde, kablo kendini döndürüp düğüm haline gelemiyor. Bu duruma ise “Döngü Varsayımı” adı veriliyor.

Aston Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Bölümü'nde bir fizikçi olan Robert Matthews bu çalışmayı yürüttü. Bilim adamları, makul bir veri sayısı elde etmek için çeşitli uzunluklardaki sıradan kabloları 20 kez karmakarışık hale getirdi. Böylece ortalama bir tahmin elde edebildiler.

Araştırmacılar daha sonra aynı deneyi bu kez kabloların iki ucu da birbirine bağlı şekilde gerçekleştirdiler ve düğümlerin azaldığını gözlemlediler. Araştırma ise sadece kulaklıkların düğümlenme sorununa bir çözüm olarak kalmamış gibi görünüyor. Bilim adamları, DNA’nın düğümlenmeye eğilimi ile ilgili endişe duyan biyokimyacılar tarafından ilgi gördüğünü söylediler.

 
ETİKETLER : bilim kulaklık teknoloji
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun