Bilim 02 TEMMUZ 2014 / 13:37

Kulaklıkların düğümlenmesi son buluyor

Düğüm haline gelmiş kulaklık kablolarını çözmeye uğraşmak her insanın rahatsız olduğu durumlarda biri. Bilim adamları ise bunun cevabını bulduklarını söylüyorlar.Yapılan bu araştırma, kablonun kendiliğinden düğümlenmeye garip bir eğilimi olduğunu aynı zamanda da kablo ne kadar uzun olursa düğümlenmenin de fazla olacağını gösteriyor.

İyi haber ise şu; yapılan çalışmada kablonun iki ucunu birleştirdiğinizde düğümlenme olasılığının da büyük ölçüde azaldığı görüldü. Uçlar birleştirildiğinde, kablo kendini döndürüp düğüm haline gelemiyor. Bu duruma ise “Döngü Varsayımı” adı veriliyor.

Aston Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Bölümü'nde bir fizikçi olan Robert Matthews bu çalışmayı yürüttü. Bilim adamları, makul bir veri sayısı elde etmek için çeşitli uzunluklardaki sıradan kabloları 20 kez karmakarışık hale getirdi. Böylece ortalama bir tahmin elde edebildiler.

Araştırmacılar daha sonra aynı deneyi bu kez kabloların iki ucu da birbirine bağlı şekilde gerçekleştirdiler ve düğümlerin azaldığını gözlemlediler. Araştırma ise sadece kulaklıkların düğümlenme sorununa bir çözüm olarak kalmamış gibi görünüyor. Bilim adamları, DNA’nın düğümlenmeye eğilimi ile ilgili endişe duyan biyokimyacılar tarafından ilgi gördüğünü söylediler.

 
ETİKETLER : bilim kulaklık teknoloji