Bilim 24 ŞUBAT 2009 / 11:17

Koç.net’ten internette yeni bir seçenek: ADSL2+

Koç.net, ADSL’in performansını ve özelliklerini üst seviyeye çıkaran 6, 8, 10 Mbps hızlarında ADSL2+’yı, Türkiye’deki kullanıcılarla tanıştırıyor.

Koç.net, ADSL’in performansını ve özelliklerini üst seviyeye çıkaran 6, 8, 10 Mbps hızlarında ADSL2+’yı, Türkiye’deki kullanıcılarla tanıştırıyor.


Koç.net, Ağustos 2008’de bireysel iletişim pazarına BiRi ile sunduğu ADSL hizmetini, yepyeni bir standartla daha üst seviyeye çıkarıyor. Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ADSL2+ adı verilen yeni internet bağlantı standardı, Türkiye’de ilk kez Koç.net tarafından pazara sunuluyor. Koç.net, ADSL2+ hizmetini ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana’da tüketicilerle buluşturacak.


 


Bugün düzenlenen basın toplantısında BiRi ADSL2+’ı anlatan Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, BiRi ile girdikleri ADSL pazarına yepyeni bir bağlantı standardı getirdiklerini söyledi. Akarca konuşmasını şöyle sürdürdü: “Koç.net gerek BiRi ADSL’deki hızlı büyümesi gerekse ADSL2+ ile getirdiği teknolojik yenilikçiliği ile bireysel pazardaki konumunu güçlendiriyor. Avrupa’da yaygın olarak kullanılan bu bağlantı türü ile kullanıcılara daha yüksek hız ve daha iyi performans sağlıyoruz.”


İlk etapta 30 milyon dolar tutarında altyapı yatırımı yaparak ADSL hizmetini kendi altyapısı üzerinden verdiklerini kaydeden Akarca, “Kendi altyapımız sayesinde, ADSL2+ ile kullanıcılara çok daha hızlı ve kesintisiz bağlantı sağlıyoruz, ADSL hizmetimizi çok daha uzak mesafelere ulaştırmış oluyoruz. Türkiye’nin her yerindeki kullanıcılara hızlı ve güvenli İnternet bağlantısı sunmak için altyapı yatırımlarımıza devam edeceğiz. 2013 yılına kadar kendi altyapımıza yapacağımız yatırımın miktarı 236 milyon doları bulacak” dedi.


 


Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, Koç.net’in Türkiye telekom pazarındaki konumuyla ilgili de bilgi verdi. Koç.net’in alternatif telekom pazarında yüzde 31 pazar payıyla Türkiye alternatif telekom sektöründeki ilk 3 operatörden biri olduğunu kaydeden Akarca, Koç.net’in son 5 yılda yıllık ortalama yüzde 50 büyüdüğünü, 2008 yılında da yaklaşık yüzde 30 büyüme sağlayarak yaklaşık 130 milyon TL ciroya ulaştıklarını belirtti.


 


BİRİ ADSL2+ hakkında


 


Koç.net, BiRi ADSL2+ ile 6, 8, 10 Mbps hızlarda olmak üzere üç farklı İnternet bağlantı hızını, uygun fiyatlarla İnternet kullanıcılarıyla buluşturuyor. BiRi ADSL2+’da data ile aynı anda ses hizmetleri de sağlanıyor. Ses hizmetleri; şehirlerarası, uluslararası ve GSM görüşmelerinde BiRi ADSL’de olduğu gibi yüzde 45’e varan indirim ile veriliyor.


BiRi ADSL2+ bağlantı hızları, kullanıcının dosya paylaşımı, dosya indirme ve yükleme sürelerini kısaltırken; oyun, müzik, film gibi içeriklere daha hızlı bir şekilde ulaşmasına imkan veriyor. Örneğin 8 Mb hızındaki BiRi ADSL2+ ile, 250 kb web sayfası açma 0.3 saniye, 5 Mb müzik indirme 5 saniye, video klip indirme 26 saniye, 750 Mb film indirme 13 dakika 6 saniye sürüyor. Böylece, 8 Mb hızındaki ADSL2+, 2 Mb hızındaki mevcut ADSL bağlantısı ile yapılan işlemleri neredeyse 4 katına ulaştırmış oluyor.


ADSL2+ İnternet bağlantısının en önemli özelliklerinden biri ise, santrale olan uzaklıkların genişlemesi. ADSL2+, santrale olan uzaklığı 1500 metre artırarak ADSL’den daha uzak mesafelerdeki kullanıcılara ulaşabiliyor. ADSL standardı ile elde edilebilen en yüksek indirme hızı 8 Mbit/saniye iken ADSL2+ ile en yüksek indirme hızı 25 Mbit/saniye oluyor. BiRi ADSL2+ paketleri, 3500’den fazla Arçelik, Apple Premium Store, Beko, Keysmart ve Koç.net hizmet noktalarında kullanıcılara sunuluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun