Bilim 06 ARALIK 2015 / 12:00

Klon fabrikası Boyalife, insan kopyalamaya hazır olduğunu söylüyor

Çin Tianjin'de klonlama üzerine çalışan Boyalife insan kopyalamaya hazır olduklarını fakat toplumun bunu kabul etmeyeceğini belirtti.

2003'te Dolly adında klon bir koyun yapıldığını okuduğumuzda herkesin aklına şu soru takılmıştı: "Peki ya insan klonlanırsa ne olur?". Bu soru akıllara takılalı 12 sene oluyor ve klonlama üzerine çalışan firmalar artık yavaş yavaş insan üretecek teknolojiye ve bilgiye sahip olmayı başardı. Bu konuda ilk açıklamayı yapan Çinli Boyalife, istedikleri takdirde insan klonlayabileceklerini fakat toplumun böyle bir şeye hazır olmadığını söylüyor.

Boyalife CEO'su Xu Xiaochun'un yaptığı açıklamada toplumun, klon üzerine çalışan bilim insanlarını korku filmlerinde rastladığımız "korkunç bilim adamları" olarak gördüğünü belirtiyor. Nesli tükenmiş dev mamutlar için çalışmalarını sürdüğünü söyleyen Xu, insanların ölen evcil hayvanlarının bir klonu için 100.000 dolar vermeyi göze aldıklarını ve bu konuda isteklerin bulunduğunu belirtti.

Xu ayrıca bir bebeğin %50 anne, %50 baba geni taşıdığını hatırlatarak "Gelecekte 3 seçeneğimiz olacak: %100 baba geni, %100 anne geni veya %50 - %50 karışık gen" diyor. Xu, insan klonlamanın o kadar da korkulacak bir şey olmadığının üstüne basıyor.

Diğer taraftan klonlanan hayvanların etleri için Amerika "yemek için uygun" derken Avrupa'da pek çok yerde yasaklandı.