Bilim 21 ŞUBAT 2012 / 14:30

Kişisel sağlık bilgilerinin web tabanlı kaydına yönelik toplumun bakış açısı değişiyor

ABD’de yapılan araştırmaya göre web tabanlı kişisel sağlık kayıtları (PHR) kullanılmasında bireylerin yaklaşımları değişim göstermeye başlıyor. Frost&Sullivan'ın "ABD Kişisel Sağlık Kayıtları Pazarı: Müşteri Odaklı Sağlık Bilişim Teknolojileriyle İlgili Teknik ve Stratejik Zorunlulukların Anlaşılması" başlıklı yeni araştırmasına göre kişisel sağlık bilgileri kaydı (PHR) piyasası 2010 yılında 312.2 milyon dolar gelir elde etti. Araştırma bu oranın 2015 yılında 414.8 milyon dolara çıkacağını öngörüyor.

Buradan yola çıkarsak PHR kullanımının önündeki tek engel zaman gibi görünüyor. Bu soruna rağmen kişisle sağlık kayıtlarının daha iyi anlaşılması, hekim ve hastanelerin elektronik sağlık kayıtlarını daha çok kullanması ve PHR’ın kullanılabilirliği ve fonksiyonelliğini artıran yeni teknolojik cihazlar sayesinde bireylerin katılımının giderek arttığı ifade ediliyor.

Frost & Sullivan Sağlık Sektörü Analisti Jessica Ryan Ohlin, çoğu PHR’ın henüz kişiye özel net bir faydasının tanımlanmadığının altını çizerken, “madem hasta değilim, o halde neden PHR kullanayım” şeklindeki yaklaşımın yakın zamanda tarihe karışacağını söyledi. Ohlin, halkın geleneksel sağlık hizmetleri sistemine kıyasla yeni sistemde daha proaktif ve katılımcı bir noktaya doğru kayacağını ön gördüklerini ifade etti.

Bunun yanı sıra, PHR’ların kullanımını teşvik etmede ağ etkisinin büyük rol oynayacağını söyleyen Ohlin, artan yatırımlar sayesinde PHR’ın kendini geliştireceğini ve yeni iş fırsatları doğuracağını belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun