Bilim 01 ŞUBAT 2012 / 17:52

Kinect derslerde kullanılmaya başlandı

Kinect derslerde kullanılmaya başlandı

Kinect teknolojisi bir çok defa hacklenmişti ama bu defa yeni bir boyut yaratacak gibi görünüyor. Münih Teknik Üniversite’sinde, Kinect’in basit anatomi derslerinde kullanılabileceği üzerinde çalışıldı ve olumlu sonuç alındı.

Araştırmaya göre, Kinect karşısına geçen kişi vücudundaki organların varsayımsal görüntülerini eş zamanlı olarak görebilecek, bu da Kinect’in basit anatomi derslerinde kullanılmasına imkan sağlayacak.

Teknolojinin gelişiminden umutlu olduğunu belirten araştırmacılar Tobias Blum ve Nassir Navab uygulamaya “Mirracle” (mirror miracle) adını taktılar. Mirracle’ın bir prototipi Amsterdam’da bulunan bir tıp merkezinde geçtiğimiz Eylül ayından bu yana kullanılıyor.

Mirracle sisteminin işleyişini gösteren kısa bir görüntü:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Oske0c1sOVE[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun