Bilim 30 TEMMUZ 2009 / 05:30

Kenya'nın yeni rüzgar enerjisi projesi

Afrika, güneş enerjisinden ziyade rüzgar enerjisine yönelmeye başladı.

Afrika, güneş enerjisinden ziyade rüzgar enerjisine yönelmeye başladı.


Güneş enerjisi, Afrika'daki en akıllıca yenilenebilir enerji seçimi olsa da, Afrika Gelişim Bankası "Lake Turkana Wind Power" (Turkana Gölü Rüzgar Enerjisi projesi) projesini destekliyor. 66 bin hektarlık alanda, dünyanın en büyük kalıcı gölünün üstüne yapılacak projenin maliyeti 755 milyon ABD doları olacak. Volkanik topraklar yıl boyunca bu alandan kanal yoluyla havaya karışıyor. Bu da, gölü rüzgar enerjisi için elverişli yapıyor.

Proje 2012'de tamamlandığında, 365 türbin 300 MW enerji üretecek. Bu enerji miktarı, Kenya'nın yerleşik elektrik kapasitesinin çeyreğine denk geliyor. Gelecek beş yıl içinde Kenya hükümeti, 800 MW rüzgar gücü ve 500 MW jeotermal güç elde etmeyi planlıyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun