Bilim 03 ARALIK 2009 / 09:54

Kenya'da rüzgar çiftliği kuruluyor

Kenya'da yıkıcı kuraklık hidroelektriği azalttığı için geniş rüzgar çiftliği kuruluyor.

Kenya'da yıkıcı kuraklık hidroelektriği azalttığı için geniş rüzgar çiftliği kuruluyor.


Ocak ayında Kenyalı ve Hollandalı yatırımcılar, 760 milyon dolarlık bir proje ile Kuzey Kenya'da Turkana Gölü yakınındaki çöl üzerinde yükselecek olan 350'den fazla rüzgar türbini inşasına başlayacaklar. 2012'de tamamlanacak olan rüzgar çiftliğinin ülkenin güç kaynağını yaklaşık yüzde otuz artırması bekleniyor.

Kenya, Afrika kıtasının en yeşil ülkelerinden biri ve enerjisinin yaklaşık üçte biri hidroelektrik ve jeotermal kaynaklardan geliyor. Afrika'nın "tomurcuklanma hareketi"nin ön safhalarında, rüzgardan yararlanma çabaları yer alıyor. Afrika'nın bu en büyük rüzgar çiftliği, Kenya'nın Chalbi Çöl'üne inşa edilecek.

Turkana projesi ülkenin en iddialı enerji girişimi. Proje, Chalbi Çölü'nde Sahra'dan güneye esen "doğal, hızlı esen rüzgâr" için seçilen 25 bin dönüm alanı kapsayacak. Bu proje, beş yıl içinde yaklaşık 500 megawatt rüzgâr enerjisi sağlayacak daha geniş bir projenin bir parçası.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun