Bilim 26 ARALIK 2008 / 08:04

Karbon salınımının faturasını birlikte ödeyelim

San Francisco havaalanı çevrecilikte bir ilke imza atıyor.

San Francisco havaalanı çevrecilikte bir ilke imza atıyor.


San Francisco Uluslararası Havaalanı'ndan seyahat eden çevre bilinçli yolcular, uçak yolculuklarının olumsuz etkisini havaalanındaki kiosklardan 'karbon bedeli' ödenerek hafifletecek.Uygulamanın genel işleyişi şu: Havaalanlarındaki bilet işlemleri bankolarına benzeyen kiosklar bulunacak. Yolcu bu alana, gideceği yerin bilgisini verecek. Kiosktaki bilgisayar yolculukta ortaya çıkacak karbon ayakizini hesaplayacak ve yolculuğun doğaya vereceği zararı gidermek için bir yolcunun ne kadar ödemesi gerektiğini gösterecek. Yolcu isterse kredi kartından para gönderip, gezegeni korumak için bağışta bulunabilecek.


Şirketin web tabanlı ‘karbon hesaplayıcısı’na göre iki saatlik bir uçak yolculuğu, tüketilen karbon dioksit oranına göre, kişi başı 4 dolar baskı ödenmesini gerektiriyor.

2009 ilkbaharında
başlatılması planlanan uygulama, Amerikan Havalaalanı Komisyonu'ndan
gereken onayı aldı. Havaalanı bu proje için 163 bin dolarlık bir
yatırım yapıyor. 3Degrees şirketi ile ortak hazırlanan projede detaylar
hakkında görüşmeler devam ediyor. Hangi programların yolcuların satın
alımlarından yararlanabileceği ya da karbon baskısının ne kadara
alınacağı gibi konulara dair kesin bir şey henüz söylenemiyor.


Anlaşmaya göre, havaalanı kiosklardan, 3Degrees yazılım ve tasdikli karbon baskılarınının satışından sorumlu olacak, programı yönetecek. Kiosklar havaalanının iç ve dış alanlarına yerleştirilecek. 3Degrees, her satın alımdan yüzde 30 pay alacak. Geri kalan meblağ ise karbon azaltma projelerine gidecek.


Yetkililer "Karbon kioskları sadece küresel ısınmayı azaltmayacak, eğitsel bir fonksiyonları da olacak” diyor. Gerçekten de, havaalanında uçağınızın kalkışını beklerken zaman öldürmek yerine böyle ilginç bir şeyle uğraşmak hem faydalı hem eğlenceli olabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun