Bilim 21 ŞUBAT 2011 / 13:32

Kan basıncı ölçümünde devrim

Saat gibi takılabilen bir araç, gelecek birkaç sene içinde kan basıncının ölçülmesi yolunda devrim yaratabilir.Leicester Üniversitesi’nden ve Singapur’dan uzmanlar, kan basıncını vücudun en büyük damarında ölçmek için yeni bir araç geliştirdiler. Elde edilen ilk veriler, koldan sararak yapılan ölçüme kıyasla bu yeni yöntemin çok daha doğru sonuç verdiğini gösteriyor.Cihaz; damardaki nabız dalgalarını kaydeden ve saatin içinde bulunan bir sensörle çalışıyor. Bu yöntemle bilim adamları, kalbe yakın bir noktadan, aorttan basıncı okuyabilecek. Leicester Üniversitesi Glenfield Hastanesi Kardiyovasküler Bilimler Bölümü’nden Prof. Bryan Williams, “Aort, kalpten birkaç milimetre uzakta ve beyne yakın. Buradaki basıncın kolda birazcık daha düşük olduğunu zaten hep biliyorduk. Sonuçta eğer basıncı aorttan ölçemezsek, o zaman riskleri veya tedavinin faydalarını da doğru değerlendiremeyiz” diyor.Bu cihazın, kan basıncı ölçümünde bir yüzyıldan uzun zamandır kullanılan yöntemi değiştireceğine işaret eden Williams, kısa vadede bu teknolojinin, uzman merkezlerde kullanılmasını beklediğini, gelecek beş yıl içinde de çok daha geniş kitlelerin kullanımına sunulabileceğini ifade ediyor.

Williams’a göre bu cihazın en güzel tarafı; kalbe ve beyne yakın noktadaki bir basıncı ölçmenin, bir kalp krizi veya inme riski karşısında koldan basınç ölçmekten daha doğru sonuç veriyor olması.Üniversite bu projede, Singapur merkezli tıbbi cihaz firması HealthSTATS International ile ortak bir çalışma yürüttü. HealthSTATS Başkanı Dr. Choon Meng Ting de şunları söylüyor: “Bu çalışma, küresel bazda önemli bir etki yarattı. Çünkü bu cihaz; doktorlar ve hastalarını kendi merkezi damarsal sistolik basıncı evlerinde bile kolayca ölçme imkanı sunacak. Bu da kan basıncı bağlantılı rahatsızlıkların tedavisi konusunda önemli bir aşama olacak” diyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun