Bilim 19 MAYIS 2009 / 08:15

Kampta elektriksiz bırakmayan icat

Vena isimli yeni icat, suyun akış gücünden elektrik enerjisi üretiyor.

Vena isimli yeni icat, suyun akış gücünden elektrik enerjisi üretiyor.


Güneş ve rüzgar enerjisinden sonra, su dalgasından elektrik üretmek yenilenebilir enerjinin en iyi sonuç verdiği yöntem. Eğer kamp kurmayı seven biriyseniz, cihazlarınızı şarj etmek, sizin dünya ile bağlantınız için yüksek önem taşıyacaktır. Seçtiğiniz kamp alanı, şebekelere bağlı olmayabilir. O zaman yenilenebilir enerji daha da hayati önem taşıyor. Daniel Hull tarafından geliştirilen Vena, su ile elektrik üretmenizi sağlıyor.


Vena, su kaynağına yapışan taşınabilir bir hidro türbin. Bu sayede su akışından elektrik üretimi sağlıyor. Türbine gelen suyla oluşan enerji, dalgalı DC güce çevrilip türbinin ana modülüne iletiliyor. Bu modül DC voltajını bir bataryada depoluyor ve kullanımı için AC'ye dönüştürüyor. Ana modüldeki tek bir tuşa basarak, tüm önemli istatistikler kontrol edilebiliyor. Sistem, bataryada kalan enerji miktarını, çok renkli LED'ler ile gösteriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun