Bilim 21 EKİM 2009 / 06:39

Kaliforniya fazla enerji tüketen televizyonları yasaklama yolunda

Yapılacak düzenlemeler, elektriği en fazla tüketen plazmaları etkileyecek.

Yapılacak düzenlemeler, elektriği en fazla tüketen plazmaları etkileyecek.


Tüketici Elektroniği Birliği, fazla enerji harcayan HD televizyonların satışını yasaklayacak muhtemel düzenlemeleri planlıyor şu sıralar. Bu düzenlemeler, elektriği en fazla tüketen plazmaları etkileyecek.

Kaliforniya Enerji Komisyonu, eyalette tüketilen elektriğin yüzde 10'unu oluşturan belli tür televizyonların satışının yasaklanması gerektiğini söyledi. Bu uygulama üreticilerin fazla enerji harcayan televizyonların üretimine son vermesine neden olabilir. Öte yandan tüketicinin aylık elektrik faturasının düşmesini de sağlayacak. Böylece Kaliforniya, tüm bu elektriği üretmek için para harcamamış olacak.

Bu belki üreticilerin hoşuna gitmeyebilir. Çünkü üretim mekanizmalarını değiştirmek zorunda kalacak olan üreticiler, bu zararı karşılamak için fiyatları artırabilir. Bir anlamda bu değişen enerji standartları tüketicilere pahalıya patlayabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun