Bilim 30 MART 2010 / 06:44

Kabarcıklar küresel ısınmanın hızını kesecek

Bilim adamları okyanusa yollanan kabarcıkların küresel ısıyı 3 derece düşüreceğini tahmin ediyor.

Bilim adamları okyanusa yollanan kabarcıkların küresel ısıyı 3 derece düşüreceğini tahmin ediyor.


Küresel ısınmanın son yıllarda hız kazanması tüm dünyada bilim insanlarını ısınmanın etkilerini azaltma yolunda harekete geçirdi. Ancak bugüne kadar yapılan çalışmaların pek çoğu bu tehdide gerçekçi olmayan ve oldukça masraflı çözümler sundu. Şimdilerde ise Harvard Üniversitesi'nden bir fizikçi küresel ısınma hızını kesebilecek bir çözümü olduğunu iddia ediyor.

Bugüne kadar sunulmuş önerilerin aksine, bu araştırma mini kabarcık oluşumlarının okyanuslara gönderilmesi teorisi üzerine kurulu. Hava dolu bu kabarcıklar bir ayna gibi hareket ederek suyun içinden güneş ışığını yansıtacaklar. İddialara göre bu da serinleme etkisi yaratacak. Bilgisayar modelleri bu okyanus yansımasının küresel ısıyı 3 santigrat derece düşürebileceğini iddia ediyor.

Bu araştırmayı yürüten fizikçiye göre, küresel ısınmanın hızını azaltmak dışında, bu sürecin buharlaşmanın etkisiyle oluşan su kaybını azaltacağını ve bu durumun kuraklığın yoğun olduğu bölgelere faydalı olacağını söylüyor. Fizikçi, bu yöntemle aynı zamanda kargo gemilerinin yakıt verimliliği sağlayacağını da sözlerine ekliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun