Bilim 13 MAYIS 2011 / 17:46

Japonya’da hastaya ulaşma köprüsü Twitter

Japonya’da depremin ardından doktorlara göre Twitter, özellikle kronik hastalıkları olan hastalarla iletişim kurabilmek için ne kadar mükemmel bir sistem olduğunu kanıtladı.BBC’nin haberine göre, Japon doktorlar için sosyal ağlar, hastaları tespit edebilmek için hayati bir öneme sahip. Ülkede depremin ardından telefon ağları hasar görmüş olmasına rağmen, internet erişiminde bir sorun olmaması ise önemli bir unsur. Ama doktorlara göre Japonya bundan sonra temel sağlık sistemini de güçlendirmek zorunda.

Konuyla ilgili bir mektup yazan doktorlara göre, depremin ardından en önemli sorun, özellikle hipertansiyon hastalarına ilaç sağlayabilmek oldu. Ama felaketin üstünden bir süre geçtikten sonra doktorlar, bu sıkıntı karşısında sosyal ağların faydası olabileceğini fark etti. Örneğin evinin olduğu yerden uzakta olan hastaları tespit etme ve onları ilaçlarla buluşturma konusunda Twitter kullanıldı. ‘Re-tweet’ özelliğini kullanmak da her tür bilginin hızla yayılmasını sağladı. Doktorlara göre bu mesajlar hastaların network’leri arasında hızla yayıldı ve sonuçta birçoğu tedavisine devam edebilme imkanına kavuştu.

Doktorların yazdığı bir başka mektupta, bu iletişim yapısıyla 600 diyaliz hastasını Fukushima’dan 200km uzakta başka bir şehre, acil bakımlarını sağlayabilmek için nasıl ulaştırdıkları bilgisi yer alıyor.