Bilim 05 NİSAN 2011 / 09:18

Japonya radyoaktif suyu denize boşaltmaya başladı

Japonya radyoaktif suyu denize boşaltmaya başladı

Japonya’daki deprem ve tsunamide zarar gören nükleer enerji santralinden dün akşam geç saatlerde 3 milyon galon su denize bırakılmaya başlandı. Hükümet ve uzmanların açıklamalarına göre deniz canlıları ve mansulleri zarar görmeyecek.Denize bırakılan suyun nispeten daha az radyoaktif madde içerdiği, tesisteki daha fazla radyo aktif madde için yer açıldığı ve tesis reaktörlerinin stabil konuma getirilmeye çalışıldığı bildirildi.

Japon hükümeti bu işlemin yanında Rusya’dan da sıvı nükleer atığın taşınmasına yardımcı olabilecek bir gemi istedi. Tüm bu çabalar Fukushima’daki nükleer tesisin deprem ve tsunamiden sonra soğutma sisteminin çalışmaz hale gelmesinin etkilerini azaltmak için gerçekleştiriliyor.

Şu anda denize akıtılan radyoaktif suyun okyanusa bir zararı olmayacağını açıklayan yetkililer su boşaltma çalışmalarının iki gün daha süreceğini bildirdi. Radyoaktif suyun şu anda denize bırakılmasının çok daha tehlikeli olan yüksek değerlere sahip radyoaktif suyun denize sızmasını engellemek olduğunu belirten Japonya Kabine Sekreteri Yukio Edano, “Tüm hesaplamalar yüksek radyoaktif suyun yayılmasını engellemek üzere yapıldı. Ancak düşük radyoaktif suyu denize döküyoruz ve bunun için çok üzgünüz” dedi.

Uzmanlar da deniz canlıları ya da mahsullerinin zarar görmeyeceğini düşünüyor

Hükümetin açıklamalarına göre, radyoaktif su okyanusta hızla dağılacak ve bölgenin deniz besinlerini etkilemeyecek. Uzmanların açıklamaları da aynı yönde gerçekleşiyor.

Florida Eyalet Üniversitesi’nden William Burnett, çok büyük bir okyanusa radyoaktif suyun bırakıldığını hatırlatarak, “Deniz canlıları ya da insanların denizden elde ettikleri besinleri tüketmeleri konusunda bir tehlike görünmüyor” dedi.

Burnett’e göre, eğer suyun boşaltılması uzun sürerse yine de nükleer tesise 800 metre kadar yakında bulunan deniz canlılarının genetik değişikliğe uğramaları gibi bir tehlikenin olduğunu söylemek mümkün. Ancak şimdilik dev bir Godzilla’nın ortaya çıkabileceği bir ciddi etki beklenmiyor.

Woods Hole Denizbilim Enstitüsü’nden Ken Buesseler, deniz mahsullerinde radyoaktiviteye rastlanabileneceğini ancak insan sağlığını önemli ölçüde etkilemeyeceğini bildirdi. Hatta Buesseler’e göre, insanlar karada üretilen içme suyu ve yiyecekler için çok daha fazla endişe duymalı.

Açıklamaların yanında tesis çevresinde balık tutulmasına izin verilmediğini de ekleyelim.