Bilim 05 TEMMUZ 2011 / 12:06

Japonya Pasifik’te ‘teknoloji hazinesi’ buldu

Japonya Pasifik’te gerçek bir ‘teknoloji hazinesi’ buldu

Japon araştırmacılar, Çin’in tekelinde bulunan ve neredeyse tüm teknolojik cihazlarda kullanılan elementleri Pasifik Okyanus’unda buldu. Dünya rezervi 110 milyon tonken, bulunan element miktarının 100 milyar ton olduğu tahmin ediliyor.  Bu elementler iPhone'dan iPad'e kadar hemen her yüksek teknolojik üründe kullanılıyor.

 Jeologların tahminlerine göre Pasifik Okyanus’unun çamurla kaplı zemininde 100 milyar ton az bulunan element bulunuyor. Çin şu anda ileri teknoloji ürünlerinde kullanılan ve dünya üzerinde çok az bulunan elementlerin yüzde 97’sini üretiyor.

Uzmanlara göre Pasifik’te gerçekleştirilen keşif Çin’in bu konudaki etkinliğine son verebilir. İngiliz gazetesi Nature Geoscience’da yer alan haberde araştırmayı yürüten biliminsanlarının başında yer alan Tokyo Üniversitesi’nden Yasuhiro Kato, okyanus dibinde tam 78 noktada mineralleri bulduklarını açıkladı.

Bölgede ağır yoğunlukta materyallerin bulunduğunu açıklayan Kato, bir kilometrekarelik alandan dünya ihtiyacının beşte birinin karşılanabileceğini vurguladı. Bulunan alanların üçte birinin seyrek bulunan materyaller açısından zengin olduğunu aktaran Kato, 80 ila 100 milyar ton arasında materyal bulunduğunu belirtti.

Dünyada az bulunan minerallerin okyanus yüzeyinden 3 bin 500 metre ila 6 bin metre derinlikte bulundu.

Dünya rezervi 110 milyon ton civarında

Çin’in tekelinde bulunan elementler ayrıca eski Sovyetler Birliği ülkeleri, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor. Hesaplanan dünya rezervi şu anda 110 milyon ton. Japonya’nın okyanus dibinde bulduğu element miktarının yaklaşık 100 milyar ton olması tahmin ediliyor.

Bu önemli gelişmeyle Japonya, Çin’in yüzde 97’lik tekelini kırmaya aday görünüyor.

Malezya hükümeti de Avustralya’nın finansal desteğiyle gerçekleşecek maden arama çalışmalarına onay verme sürecinde. Birçok şirketin Pasifik Okyanus’unda arama yapabilmek için lisans almaya çalışıyor.

Bulunan materyaller iPhone'dan iPad'e kadar neredeyse tüm yüksek teknoloji ürünlerde kullanılıyor.
YORUMLAR
Korhan Kalay 05 TEMMUZ 2011 / 23:08 0 0
Hah bir tek ellenmeyen orası kalmıştı orayı da yok edin. Tabii denizaltı faunasını da yoketmeye kararlıysanız. İsterseniz siyanür de kullanın.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun