Bilim 23 MART 2011 / 14:53

Japonya'da roketlere yapay zeka hükmedecek

Japonya bu ara deprem felaketinin yaralarını sarmaya uğraşıyor ama, ülkenin sağlam kalan yerlerinden ülkenin şanına yakışır haberler de gelmeye devam ediyor. Son olarak  Japon Uzay Ajansı (JAXA), bundan sonra uzaya göndereceği roketlerde uçuş kontrolü ve olası problemlerin tespiti için yapay zeka sistemleri kullanmayı planladığını açıkladı.

Neden? Çünkü Japonlar bir roketin uçuş sürecinin ve kontrollerinin zaten önceden planlanmış olduğunu, dolayısıyla bu işin kontrolünün ve olası hatalara yapılacak müdahalelerin yapay zeka sayesinde kontrol edilebileceğini öngörüyor. Bu sayede maliyetlerden önemli miktarda tasarruf edilmesi gündemde.Sistemin 2013 yılında uzaya gönderilecek Epsilon uzay aracında kısmen de olsa hayata geçirilmesi düşünülüyor. Diğer detaylar şimdilik belirsiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun