Bilim 13 MAYIS 2011 / 17:46

Japonya’da hastaya ulaşma köprüsü Twitter

Japonya’da depremin ardından doktorlara göre Twitter, özellikle kronik hastalıkları olan hastalarla iletişim kurabilmek için ne kadar mükemmel bir sistem olduğunu kanıtladı.BBC’nin haberine göre, Japon doktorlar için sosyal ağlar, hastaları tespit edebilmek için hayati bir öneme sahip. Ülkede depremin ardından telefon ağları hasar görmüş olmasına rağmen, internet erişiminde bir sorun olmaması ise önemli bir unsur. Ama doktorlara göre Japonya bundan sonra temel sağlık sistemini de güçlendirmek zorunda.

Konuyla ilgili bir mektup yazan doktorlara göre, depremin ardından en önemli sorun, özellikle hipertansiyon hastalarına ilaç sağlayabilmek oldu. Ama felaketin üstünden bir süre geçtikten sonra doktorlar, bu sıkıntı karşısında sosyal ağların faydası olabileceğini fark etti. Örneğin evinin olduğu yerden uzakta olan hastaları tespit etme ve onları ilaçlarla buluşturma konusunda Twitter kullanıldı. ‘Re-tweet’ özelliğini kullanmak da her tür bilginin hızla yayılmasını sağladı. Doktorlara göre bu mesajlar hastaların network’leri arasında hızla yayıldı ve sonuçta birçoğu tedavisine devam edebilme imkanına kavuştu.

Doktorların yazdığı bir başka mektupta, bu iletişim yapısıyla 600 diyaliz hastasını Fukushima’dan 200km uzakta başka bir şehre, acil bakımlarını sağlayabilmek için nasıl ulaştırdıkları bilgisi yer alıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun