Bilim 01 HAZİRAN 2011 / 15:16

Japonya’da enerji tasarrufu için pantolonlar kısalıyor

Japonya’da enerji tasarrufu için pantolonlar kısalıyor

11 Mart’ta gerçekleşen felaketin ardından enerji konusunda sıkıntı yaşanan Japonya, yaz aylarında klima kullanımını azaltabilmek için çalışanların daha rahat kıyafetler giymesi konusunda kampanya başlattı.Fukushima’daki nükleer santralin durması nedeniyle enerji konusunda sıkıntı yaşayan ada ülkesi, çalışanların mümkün olduğunca rahat kıyafetler giymesini sağlayarak klima kullanımını azaltmayı ve enerji tasarrufuna gitmeyi hedefliyor.

Hükümet kamu binaları ve şirketlerden yüzde 15’lik bir enerji tasarrufu beklediğini açıkladı ve oda sıcaklığının 28 derece ile sabitlenmesini istedi.

Daha önce “Cool Biz” adı verilen kampanya 2005 yılında tanıtılarak küresel ısınmaya karşı kullanılmıştı. O dönemde pek ilgi görmeyen bu “rahat takım elbiseler” şimdilerde halk tarafından daha fazla sempatiyle karşılaşıyor.

Çalışanların neleri giymesi tavsiye ediliyor?

Öncelikle polo tişörtler ya da ince, yarım kollu gömlekler giyilmesi ardından da daha kısa ve ince kumaş pantolonlar tercih edilmesi isteniyor. Çalışanların kot pantolon ve sandalet giyebilecekleri de belirtildi. Kadınlar özel olarak da benzer kurallar tavsiyeler arasında yer aldı. Beyaz pantolonlar ve polyester elbiselerin çalışırken kullanılması tavsiye edildi.

Bu kıyafet önerilerinin yanında çalışanların fazla mesaiden kaçınması, evden çalışırken yeniden düşünmesi ve iki haftalık yaz tatilinde seyahat etmesi isteniyor. Ayrıca vücudu soğuk tutacak kremler ve uygun yiyeceklerin de tüketilmesi gerektiği belirtildi.

Japon yetkililerin ifadelerine göre, uygulamanın sadece bu yazla sınırlı kalmaması, Japon halkının yaşayışında köklü bir değişikliğe gidilebileceği yer alıyor.

Kampanya için Japon hükümetinin desteklediği bir de defile düzenlendi. Acaba benzer bir uygulama ülkemizde yer alsaydı kısa pantolon giymeyi kabul eder miydik?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun