Bilim 28 ŞUBAT 2012 / 12:21

Japon astronot Uzay Üssü'nün gerçeğinde Uzay Üssü'nün modelini yaptı

Gerçek uzay üssünde üssün maketini yaptılar

2011 Eylül ayından bu yana Uluslararası Uzay Üssü’nde bulunan Japon astronot Satoshi Furukawa, LEGO kullanarak Uluslararası Uzay Üssü’nün bir modelini inşa etti. Bulunduğu süre zarfında aralarında Hubble Teleskopu’nun da bulunduğu bir çok modeli yapan Furukawa’nın bu modeli inşa etmesi sadece bir kaç saatini aldı. Furukawa bu modeli astronotların deney yapması için tasarlanan mini bir bölmede yaptı.

Lego ile yapılan modellerin bir proje dahilinde olduğunu belirten Furukawa, amaçlarının okul çağındaki çocuklara ve gençlere uzaydaki yaşam hakkında fikirler vermek olduğunu söyledi. Bu modelleri yaparken onu en çok kalın lastik eldivenleri kullanmak olduğunu söyleyen Furukawa, ufak Lego parçalarını kalın eldivenler ile kavramanın zoldukça zor olduğuna değindi.

İstasyonda, Furukawa ile birlikte kalan diğer astronot Mike Fossum, Furukawa’nın Lego ile bu modelleri inşa ederken çocuk gibi mutlu olduğunu belirtirken istasyonda kendisine “Lego Adam” lakabını taktıklarını söyledi.

LEGO Uzay Üssü'nün yapılış süreci ile ilgili videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YYLMCepxNkU[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun