Bilim 26 NİSAN 2012 / 11:08

İsviçreli bilim insanları engellilere umut ışığı oluyor

'Zihin kontrolüyle hareket' umut oluyor

İsviçreli bilim insanları, bu defa işe yarayan bir buluşa imza atmış gibi görünüyor. Geliştirdikleri robot, bir çok engelli insan için büyük önem taşıyor. İsviçre'nin Lozan kentindeki Federal Teknoloji Enstitüsü'nden bilim insanlarının deney, hareket edemeyecek durumdaki hastaları dünyaya bağlamaya yakınlaştırdı. İsviçre’nin Sion kentinde kısmi felçli bir hasta, 100 kilometre uzaktaki bir robotu yönetmek için parmaklarını hareket ettirdiğini hayal etti.

İnsanların aklına “Avatar” filmini getiren proje, beyin dalgalarını ölçen bir cihaz yardımıyla çalışıyor. Kafaya takılan ve içinde elektrotlar bulunan şapka benzeri cihaz, beyinden aldığı sinyalleri laboratuvardaki küçük bir robota iletiyor. Robot aldığı bu komutlara göre hastanın hayal ettiği hareketleri yapıyor.

Robot projesini test eden hasta Mark Andre Duc, robotu hareket ettirebilmek için beyni tamamen boşaltmak gerektiğini söyledi. Duc, özellikle bir noktadan sonra baş ağrıları yüzünden konsantre olmakta çok zorlandığını ifade etti.

Hastaların bir noktadan sonra konsantrasyon kaybı yaşaması ve ağrılardan dolayı zorlanması projenin önündeki en büyük iki sorun olarak görülüyor.

Bilim insanlarının hali hazırda üzerinde çalıştıkları birçok robot olmasına rağmen, bu projelerin en az 5 yıl sonra engellilerin hizmetine sunulabileceği öngörülüyor.
YORUMLAR
aysun 18 NİSAN 2013 / 21:34 0 0
çokbeyedimbedeistiyorum
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun