Bilim 29 OCAK 2009 / 11:32

İşte Türkiye'nin enerji verimliliği portresi

Türkiye’ye enerjisini verimli kullanmayı öğretmek amacıyla bir yıldır sürdürülen enverIPAB Projesi kapsamında gerçekleştirilen “Türkiye’nin Enerji Verimliliği Bilinci Araştırması”na ilişkin sonuçlar açıklandı.

Türkiye’ye enerjisini verimli kullanmayı öğretmek amacıyla bir yıldır sürdürülen enverIPAB Projesi kapsamında gerçekleştirilen “Türkiye’nin Enerji Verimliliği Bilinci Araştırması”na ilişkin sonuçlar açıklandı.


Sonuçlar, 29 Ocak Perşembe günü Elektrik İşleri Etüt İdaresi’nde (EİE) düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 96’sı enerjiyi verimli kullanmanın önemli olduğunu düşünüyor. Ancak evlerdeki uygulamalara bakıldığında gerekli önlemleri alma konusunda aynı özeni göstermediğimiz ortaya çıkıyor. Çünkü hâlâ binalarımızın yüzde 76’sı yalıtımsız, bulaşıklarımızı hâlâ elde yıkıyoruz, yüzde 72’imiz evlerimizdeki elektrikli aletlerin enerji sınıfını bilmiyor, yüzde 33’ümüz elektrikli aletleri stand-by’da bırakıyor ve yüzde 71’imiz çöplerini ayırmıyor, geri dönüşüme önem vermiyor.Araştırma sonuçlarına göre; evlerde enerji kaynaklarını verimli kullanmak için yapılanların başında yüzde 79’luk oranla gereksiz yanan lambaları kapatmak geliyor. Diş fırçalarken ve banyo yaparken suyu boşa akıtmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 74. Yani, gereksiz lambaları kapatmaktan sonra en çok buna dikkat ediliyor. Günün belli saatlerinde kombiyi kapatmak ya da kısmak, sıcaklığı belli bir derecede sabitlemek de evlerde enerji tasarrufu için alınan başlıca önlemler arasında yer alıyor.Araştırma kapsamında Türkiye genelindeki evlerde, kullandığı lambanın türünü bildiğini belirtenlerin yüzde 80’i tasarruflu lambalar kullanıyor. Ancak aydınlatmaya gösterilen özeni bulaşık makinelerinde göremiyoruz. Türkiye genelinde bulaşıkların elde yıkanma oranı yüzde 62. Ayrıca çamaşır makinesine sahip olanların yüzde 31’i, bulaşık makinesine sahip olanların yüzde 55’i makinelerini kaç derecede çalıştırdıklarını bilmiyor. Evinde kullanılan elektrikli aletlerin hangi enerji sınıfına ait olduğunu bildiğini söyleyenlerin oranı sadece yüzde 28. Bu konuda en bilinçli olanlar AB sınıfında ve 25-34 yaş grubunda olanlar. En bilinçli bölge ise Ege. Evlerindeki elektrikli aletlerin enerji sınıfını bilenlere sorulduğunda; yüzde 75’i buzdolaplarının, yüzde 71’i çamaşır makinelerinin, yüzde 49’u bulaşık makinelerinin ve yüzde 18’i klimalarının A sınıfı olduğunu belirtiyor.Mevcut elektrikli aletlerin sınıfı genel olarak pek bilinmiyor ama yenilerini satın alırken enerji tasarruflu olmasına özen gösterenlerin oranı yüzde 74. Yüzde 7’lik kesim de bazı ürünler için dikkat ediyor. En çok dikkat edenler ise 35-54 yaş grubunda olanlar. Yani orta yaştakiler bu konuda daha bilinçli. Televizyon, DVD/VCD oynatıcı, müzik seti gibi elektrikli aletleri düğmesinden kapattığını söyleyenlerin oranı yüzde 52. Ancak hâlâ yüzde 33’lük bir kesim bu aletleri kumandadan kapatarak stand-by’da bırakıyor. Fişten çekerek kapatanlar ise yüzde 14 oranında.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun