Bilim 02 MART 2012 / 11:10

İşte sınıf öğretmeninin beklediği buluş!

Bu silah Hababam Sınıfı'nı bile susturur!

Japonlar birbiriyle bağıra çağıra konuşan iki kişiyi bu silahla susturmayı başardı. Sınıflar ve kütüphaneler artık çok daha sessiz olacak. İlk bakışta barkod okuyucuya benzeyen bu cihaz, Kazutaka Kurihara ve Koji Tsukada adlı iki Japon araştırmacı tarafından geliştirilen bir silah. SpeechJammer adı verilen bu prototip kimseye zarar vermek için geliştirilmedi. Görev sadece sessizliği sağlamak.

Ses ve mesafe algılayıcılar, hoparlör ve tetikten oluşan gövdesiyle SpeechJammer, yüksek sesle konuşan bir kişinin sesini aynı frekansta kendisine yansıtıyor. Kişi bundan anında rahatsızlık duyduğundan konuşmayı kesiyor. Özellikle hararetli bir muhabbetin ortasındaki iki kişiye nerede olduklarını hatırlatmak için çok iyi bir çözüm.Bazen aynısını telefonda yaşıyoruz

Bu rahatsız edici anlatmak için verilebilecek en iyi örnek telefonda zaman zaman yaşadığımız ses yansımaları olsa gerek. Bazı aramalarda sesinizin birkaç saniye içinde size geri döndüğünü duyarsınız ve birkaç sözcük daha ettikten sonra aramayı yeniden yapmak istersiniz. Bu silahın yaptığı da aynı şey.

Sesi yansıtmak dışında herhangi bir işlevi olmayan cihaz dolayısıyla tamamen zararsız. Araştırmacıların hedefi, bununla kütüphaneler; derslikler, sanat galerileri, müzeler, vb. mekânların sükunetinin sağlamak. Öğretmenler tarafından çok ilgi göreceği belli olan bu cihaz aynı zamanda farklı kullanım alanlarına da sahip olabilir. Siyasi meclislerde ve politika ağırlıklı televizyon programlarında cavap hakkını biraz uzun(!) kullananlar da bugünden sonra hazır olmalı.
YORUMLAR
Sadık 24 MAYIS 2012 / 16:03 0 0
bunu nerden alabilirm ?