Bilim 26 MART 2013 / 11:18

İstatistiklere göre dünyanın en hızlısı Felix Baumgartner

Avusturyalı paraşütçü Felix Baumgartner, 14 Ekim 2012’de gerçekleştirdiği süpersonik serbest düşüşü ile bilimsel verilere ışık tuttu. Maksimum dikey hızla (1.357.6 km/s) kıran Felix Baumgartner, istatistiklere göre dünyanın en hızlı adamı seçildi. Felix Baumgartner’in uzaydan gerçekleştirdiği süpersonik serbest düşüşü tahmin edilenden daha büyük bir hıza ulaştı. Bir insanın ses hızından daha hızlı bir şekilde serbest düşmesinden elde edilen ilk fizyolojik bilgiler Red Bull Stratos bilim ekibi tarafından yürütülen 3 aylık bir analizin sonucunda ortaya çıktı.

Bir stratosferik balonla 127.852.4 fit/38 bin 964 metre yükseklikten atlayarak daha önce eşi görülmemiş bir serbest atlayış gerçekleştiren Felix Baumgartner, doğru donanım ve uygun eğitimle bir insanın ses hızını güvenli bir şekilde aşacağını gösterdi. Bu atlayış, özellikle ticari uzay seyahatlerinde oluşabilecek acil durumlar sırasında mürettebat ve yolcuların kaçışıyla ilgili sorulara da ışık tuttu.

Birçok yeniliğe ışık tuttu

Baumgartner’ın atlayışı sırasında kalp ve solunum hızını içeren fizyolojik bulgular, serbest düşüşün en önemli noktaları oldu. Baumgartner kapsülden çıktığında kalp atışı, dakikada 185 hızla maksimum seviyeye ulaştı. Baumgartner yükseldikçe ve ses hızına ulaştıkça serbest düşüşün ona hissettirdiklerini şöyle tanımlıyor:
“Bu sanki uzayda yüzüyormuşsunuz ve sonra çok yüksek bir hız kazanmışsınız gibi hissettiriyor ama havayı hissetmiyorsunuz çünkü havanın yoğunluğu az. Yaklaşık 35 saniye boyunca etrafımda hava olduğunu hissetmedim çünkü aslında yoktu. Böyle çaresiz bir duygu, profesyonel bir hava dalışcısı için sinir bozucu olabiliyor. Ve en sonunda daha kalın bir hava tabakasına girdiğinizde kendinizi tamamen simetrik tutmak zorundasınız yoksa dönmeye ve savrulmaya başlarsınız, tıpkı bana olduğu gibi.”Felix Baumgartner’ın özel başarısı bilimin birçok yeniliğe ulaşmasını sağladı. Basınçlı elbisenin geliştirilmesi, onaylanması, kişisel paraşüt donanımındaki yenilikler ve yeni tıbbi tedavi protokollerinin geliştirilmesi gibi önemli veriler elde edildi. Daha önceden süpersonik serbest düşüş için kişisel bir paraşüt donanımı geliştirilmemişken, Baumgartner için ilk defa kademeli paraşüt sistemi tasarlandı. Bu sistem, çevresindeki dokuyu sınırlayarak düşüşün ilk aşamalarında açılmasını sadece 5 metre çapında tutmasını ve kapsülün paraşüt tamamen açılmadan önce hızla düşmesini sağlıyor.

Felix Baumgartner’ın istatistiklere göre kırdığı rekorlar

Atlayış sonrası analizi takip eden haftalarda Amerika Ulusal Havacılık Kurumu’nun Yarışma ve Rekor Heyeti’nin resmi gözlemcisi Brian Utley, güncellemelerin Dünya Rekorları figürlerine ulaşmasını sağladı. Utley, Baumgartner’ın atlayış yüksekliğinin çok önemli bir gelişme olduğunu, daha önce bilinen en yüksek çıkış irtifasından yüzde 24 daha yüksek olduğunu belirtti.
• Maksimum Dikey Hız: 1,357.6 km/s / 843,6 mp / 1,25 Mach

• En yüksek Çıkış (Atlama) İrtifası: 38.969,4 metre / 127,852.4 fit

• Serbest Düşüşün Dikey Mesafesi: 36.402,6 metre / 119,431.1 fit

• En Yüksek İnsanlı Balon Yükselişi: 39.068,5 metre / 128,177.5 fit

• Bir aracın koruması ya da tahriki olmadan serbest düşüşte ses hızını aşan ilk kişi

• Bir aracın dışında en yüksek halatsız/zincirsiz irtifa

• İçinde bir insanla havalandırılmış en büyük balon: 834.497 metreküp / 29.47 milyon kübik feet

• İnsanlı balonun en yüksek kara hızı: saatte 218,4 km / 135,7 mil / 117,9 knot
ETİKETLER : felix baumgartner
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun