Bilim 11 EYLÜL 2009 / 11:43

İstanbul.tk’ya rekor fiyat

Dot TK tarafından düzenlenen Türkiye’nin ilk alan adı açık arttırmasında, 250 adet alan adı görücüye çıktı.

Dot TK tarafından düzenlenen Türkiye’nin ilk alan adı açık arttırmasında, 250 adet alan adı görücüye çıktı.


İstanbul Swissotel’de düzenlenen ve www.nic.tk tarafından internet ortamında canlı olarak yayınlanan açık arttırmada, www.istanbul.tk 18 bin dolara satıldı. Dot TK tarafından düzenlenen Türkiye’nin ilk canlı alan adı açık arttırmasında, arama motorlarında ilk sıralarda çıkmalarından dolayı yatırım fırsatı sunan jenerik alan adları ve popüler tatil destinasyonlarının isimleri satıldı. Bir yatırım firması tarafından 18 bin dolara alınan istanbul.tk’nın yanı sıra İzmir ve Kaş’ın tanıtım sayfası olması planlanan izmir.tk ve kas.tk gibi alan adları da sahiplerini buldu.

Alan adları, aynen ev ve arsa gibi, zamanla değerleniyor ve satılabiliyor ya da kiralanabiliyor. TK uzantılı jenerik alan adlarının diğer bir avantajı da, Internet’te çok daha kolay bulunabilmeleri. Google, Yahoo! ve Bing gibi arama motorlarında genelde şirket ismi ya da marka yerine, ucmak.tk ya da ucus.tk gibi daha çok jenerik isimler arandığından, satışa sunulan '.tk' uzantılı jenerik alan adları arama listelerinde ilk sırada yer alıyor. 

Dot TK CEO’su Joost Zuurbier konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Bu açık arttırmayı sadece para kazanma amaçlı düzenlemedik. Türk yatırımcı ve şirketlere, arama motorlarındaki doğal trafik sonuçlarından dolayı jenerik alan adlarının oldukça değerli olduğunu göstermek istedik. Jenerik alan adları aynen Internet gayrımenkulü gibi, her çeşit websitesi için kullanılabilirler, kiralanabilir ya da satılabilirler. Bu yüzden de amacımızı büyük ölçüde gerçekleştirdik."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun