Bilim 29 KASIM 2013 / 11:25

İson'un parlaklığı söndü

Son günlerde hareketliliği 10 kat artan Ison Kuyruklu Yıldızı, Güneş'in yerçekimine karşı koyamadı ve  gözden kayboldu.

 Eylül 2012’de tespit edilen ISON, Kasım 2013’te Güneş’e en yakın mesafeye ulaştı. Hareketliliği 10 kat artan ISON' un, yaydığı gaz miktarının iki katına çıktı.TRAPPIST tarafından görüntülendiği 13 Kasım günü, yeni ve ikinci bir büyük gaz patlamasıyla sarsıldı.

Yer çekiminden kurtulabilirdi

NASA’nın Dünya’ya Yakın Nesneler Programı yetkilisi Donal Yeomans, Gezegen’in Güneş’in yakınına geldiğinde 3 olası ihtimalden bahsetmişti. Ison, Güneş’in yerçekiminden kurtulup gökyüzünde çok parlak bir nesne olarak görülebilir, parçalara ayrılarak yok olabilir ya da güçsüzleşerek bir toz bulutuna dönüşebilir demişti.

İson' unPerşembe günü Türkiye saatiyle 20:35 civarında Güneş'e en yakın konuma ulaşan Ison'un Güneş'i geçtikten sonra daha da parlak bir şekilde uzaydaki yolculuğuna devam edebileceği ve gündüz görülebilecek parlaklığa ulaşacağını ihtimali astronomi çevrelerinde büyük heyecan yaratmıştı.

Buzlaşmış gezegenlerin bulunduğu Oort Bulutu'ndan gelen İson, Güneş'i teğet geçtikten sonra varlığını sürdürebilseydi, gece çıplak gözle görülebilecek parlaklıkta olabilirdi ancak saatte bir milyon kilometreden hızlı giden İson, Güneş'in enerjisine yenik düştü ve ortadan kayboldu.

Ikarus mu?
Bazı astronomlar kuyruklu yıldızın yeniden ortaya çıkacağı umudunu taşıyor. Ison ile - Yunan mitolojisinin trajik kahramanlarından İkarus arasında benzetmeler yapıldı. İkarus, Theseus'un Labyrinthos'da (labirent) yolunu nasıl bulabileceğini Ariadne'ye anlatarak Minotaurus'un öldürülmesine yardım ettikleri için Kral Minos'un emriyle bir kuleye kapatılarak cezalandırılan. Ikarus ile mucit babası Daidalus yeniden özgür olabilmek için balmumu ve kuş tüylerinden kanatlar yapmıştı. Babasının tüm uyarılarına karşın Güneş'e doğru coşkuyla uçan Ikarus'un kanatları erimiş, Güneş’e karşı koyamayacağını ve EgeDenizi'nin sularında yaşamını yitirerek anlamıştı.

Güneşe yenildi

İson, Perşembe günü Türkiye saatiyle 20:35 civarında Güneş'e en yakın konuma ulaştı. Güneş'i teğet geçtikten sonra varlığını sürdürebilseydi, çekirdeğindeki gaz ve toz kütlesinin gece gökyüzünden çıplak gözle görülebilecek parlaklıkta olması bekleniyordu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun