Bilim 16 TEMMUZ 2012 / 14:13

Işık Üniversitesi insan ve makine iletişimine yeni boyut getirdi

Türk bilim insanlarından devrim niteliğinde buluş

Işık Üniversitesi, ev sahipliğinde yaptığı bilimsel araştırma ve geliştirmelerine ‘Yüz Anatomisine Dayalı İfade Tanıma’ projesiyle devam ediyor. Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde geliştirilen yazımla birlikte yüz anatomisine dayalı ifadeler tanınabileceği gibi gelecekte yapılacak çalışmalar için temel atılmış olacak. ‘Yüz Anatomisine Dayalı İfade Tanıma’ çalışması insan yüzünün bir haritasını çıkararak bilinen duygu ifadelerinin yeniden tanımlanmasını sağlıyor. İnsan yüzünün kas yapısı temel alınarak oluşturulan model ile insan yüzünün bütün ifadeleri noktalar halinde bilgisayar ortamına aktarılıyor. Oluşturulan modelle yüzün kas hareketlerine odaklanılarak yüz ifadeleri görüntülendikten sonra çok hafif ifade değişikliklerinin yakalanmasıyla birlikte duygu durumlarının tespit edilmesi sağlanıyor.

Sinema, oyun, güvenlik sistemleri ve tıp gibi birçok alanda kullanılabilecek teknoloji, insan ve makine etkileşimine yeni bir boyut getirecek. Çalışma, insan tepkilerini algılayan ve uygun tepkiler veren bilgisayarların, yorgunluğu algılayan otomobilleri, biyometri alanında yeniliklerin önünü açtığı gibi birçok sektöre de çözüm ortaklığı sunacak.Kriminal alanda büyük avantaj sağlayacak

Konuyla ilgili konuşan Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Taner Eskil, kapsamlı yüz analizi projesinden sonra daha büyük gelişmelerin yaşanabileceğini ifade etti. Eskil, araştırmanın en pratik uygulamalarından birinin sıkıntı, stres gibi psikolojik durumların otomatik saptanabilecek hale gelmesi olduğunu söyledi. Eskil, bu sayede özellikle pilotluk, şoförlük, sistem güvenliği gibi kritik görevlere sahip personelin çalışmaya elverişli olmadığı durumların belirlenmesi ve kazaların önlenmesinde önemli rol oynayacağını vurguladı.

Sözlerine uygulamanın yüz ifadelerinin doğru analizi sayesinden insan ve bilgisayar etkileşimini hızlandıracağını belirterek devam eden Eskil, geliştirdikleri bu algoritmanın kriminal alanda şüphelilerin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarının üretilmesinde de kullanılabilecek olmasının önemini vurguladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun