Bilim 16 ŞUBAT 2010 / 07:32

İran'da Gmail trafik akışı azaldı

İran amacına ulaştı ve Gmail kullanımında ciddi bir düşüş yaşandığı doğrulandı.

İran amacına ulaştı ve Gmail kullanımında ciddi bir düşüş yaşandığı doğrulandı.


 

Gmail servisine erişimin durdurulmasının ardından Google, İran'da Gmail trafik akışının azaldığını doğruladı. Bununla birlikte ülkede Google ağlarının çalışmaya devam ettiğini söyleyen yetkililer, çıkan sorunları çözmek için olabildiğince hızlı davrandıklarını dile getirdi. Çevrimiçi dünyada özgür iletişime inandıklarını belirten yetkililer üzgün olduklarını şu cümleyle belirtti: "Çıkan sorunlar maalesef her zaman kendi kontrolümüzde değil".

Geçen haziran ayında başkanlık seçimlerinde yaşanan olaylarda, İran'da Ahmedinejat karşıtları bir araya gelirken Twitter benzeri sosyal ağları yoğun bir biçimde kullanmıştı. Bunun bir uzantısı olarak geçen hafta ülkedeki internet servislerinin yüzde 30'u kapatıldı. Bu önlemin 31. İslam Devrimi'nin yıldönümü için protesto planlayan siyasi grupların iletişimini engellemek için alındığı söyleniyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun