Bilim 16 MART 2009 / 11:31

İnternetin mucitleri küresel ısınmayı durdurabilir mi?

DARPA, küresel ısınmayı durduracak ve askeri hizmetlerin yakıt bağımlılığını azaltacak yöntemler peşinde.

DARPA, küresel ısınmayı durduracak ve askeri hizmetlerin yakıt bağımlılığını azaltacak yöntemler peşinde.


1960'ların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nin birçok üniversitesinde ülke çapında bir bilgisayar yapısı oluşturulup bu bağlantı üzerinden veri alışverişi sağlamak amacıyla ile birçok çalışma yapılıyordu. Asıl amaç, üniversitelerin yapmış oldukları kaynak yatırımlarını boşa çıkarmayıp çok genel kapsamlı bir yapı oluşturmaktı. Bu aşamada, Amerikan hükümeti kuruluşu olan Advanced Research Project Agency (İleri Proje Araştırma Ajansı ARPA), 1972 yılından itibaren askeri kuruluşlara onların istekleri doğrultusunda bazı çalışmalar gerçekleştirdi.


Bu çalışmalar sonunda kuruluşun adı Defence Advanced Research Agency (Savunma İleri Araştırma Projeler Ajansı DARPA) olarak değişti. Bu çalışmalar sırasında DARPA, interneti oluşturdu.


Şimdi ise DARPA, küresel ısınmayı engellemek için jeo mühendisliğinden yararlanmayı planlıyor. Aslında Amerikan ordusunun geleneksel yakıt formlarına olan bağımlılığını azaltmak için alternatifler peşinde koşan DARPA, jetler için alternatif alg yakıtı üretimi sağlanması amacıyla Bilimsel Uygulamalar Uluslararası Kurumu (SAIC) ile anlaştı. Ayrıca bioplastik plastik yakıtı üretimi projesini de yapılacaklar listesinin en başına koydu.


Aslında milli savunma amaçlı tasarlanan iletişim ağlarının bugün geldiği boyuta bakılırsa,DARPA’nın çevreci yakaşımlarının yıllar içinde farklı yönlere kaymasını beklemek şaşırtıcı olmaz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun