Bilim 23 ŞUBAT 2009 / 08:05

"İnternet vergisi '0' olmalı"

Ekonomik krizi önlemeye yönelik hazırlanan yasa tasarısı ve değişikliklerin geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçmesinin ardından sektör temsilcileri ve siyasilerden farklı yorumlar gelmeye başladı.

Ekonomik krizi önlemeye yönelik hazırlanan yasa tasarısı ve değişikliklerin geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçmesinin ardından sektör temsilcileri ve siyasilerden farklı yorumlar gelmeye başladı.


Yasanın 15. maddesi, kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetine ilişkin Özel İletişim Vergisi’nin yüzde 15`ten yüzde 5`e indirilmesini sağlıyor. Vergilerin yüzde “0”a indirilmesi konusunda verdikleri önergenin AKP tarafından reddedildiğini belirten CHP Uşak Milletvekili AB Uyum Komisyonu Üyesi ve Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi Osman Coşkunoğlu, hükümetin bu verginin sıfırlanması yönünde ret oyu kullanmasının üzücü ve yanlış olduğunu ifade etti.  Dünyada en yüksek iletişim vergisinin ülkemizde olduğunu dile getiren Coşkunoğlu, vergi oranlarına göre yapılan sıralamada Türkiye’nin Uganda ve Tanzanya’dan ardından geldiğini söyledi. Coşkunoğlu, “TBMM görüşmelerinde, tasarının tümü üzerine konuşan AKP sözcüsü, bu verginin sıfırlanması üzerine aynen şöyle demiştir: “Vermeden almak Allah’a mahsustur. Yani o kaynağı bulabiliyorsak, tabii.” Vergi oranlarına göre yapılan sıralamada açık ara birinci sırada yer alan ülkemizden sonra gelen iki ülke Uganda ve Tanzanya’dır. Bu gerçek ışığında yorumlanınca, AKP sözcüsünün “kaynak” konusunda kaygı ifade etmesi, ülkemizi ve ekonomimizi ne kadar aşağıladığını ortaya koyuyor. Bu anlayış kabul edilemez” dedi. Resmi Gazete’de yayınlanan “Bilgi Toplumu Stratejisi”ne göre 2006-2010 Eylem Planına göre internet vergilerinin 2007 yılında kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Coşkunoğlu şunları söyledi: “Normal koşullarda iki sene önce sıfırlanmış olması gereken bu vergi, gecikmeye ve ekonomik krize rağmen sıfırlanamamıştır, ancak yüzde 5’e indirilebilmiştir.”CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, “Ekonominin genel sağlığı bakımından, istikrar ve güven en önemli unsurlardır. İstikrar ve güven ortamının yokluğunda krizden çıkış zorlaşır. Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için, bilgi ve iletişim teknolojileri önemli rol oynayabilir. Barroso bile bu gerçeği görmüş ve “krizden çıkış sayısal teknolojiler sayesinde olacaktır” diye bir açıklama yapmıştır” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun