Bilim 17 HAZİRAN 2010 / 08:44

İnternet ve sabit telefonu ayırın artık birbirinden

Telkoder yaptığı açıklamayla acilen "Yalın ADSL"e geçilmesi gerektiğini söyledi.

Telkoder yaptığı açıklamayla acilen "Yalın ADSL"e geçilmesi gerektiğini söyledi.


Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (Telkoder) internete erişim bedelinin düşmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması için gerekenleri vurgulayan bir bildiri yayınladı.

Bildiriye göre, ADSL aboneliği sırasında sabit telefon aboneliği ihtiyacının ortadan kaldırılması gerektiği, bunun için de hızla "Yalın ADSL" uygulamasına geçilmesi gerektiğini düşünülüyor. Bu gelişmeyle sabit telefon için sabit ücret ödeme gereğinin de ortadan kalkacağını belirten Telkoder, bildirinin devamında "böylece maliyetler düşerek internet kullanımı yaygınlaşacaktır" açıklamasında bulundu.

Haziran 2010'da Türk Telekom aleyhine açılan davada "sabit telefon aboneliğinin iptali ve internet aboneliğinin devam etmesi" talebi haklı bulunarak sabit telefon olmadan internet kullanıcısı olunabileceği yönünde karar verdi.

Ancak henüz bu kararın uygulanmadığını belirten Telkoder Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak "ADSL aboneleri 19 TL sabit ücret ödemek zorunda kalıyor. Ancak kullanılmaya bir telefon hattına ödeme yapmak tüketici haklarına uygun düşmüyor" dedi. Arıak ayrca BTK'nın burada elini t aşın altına koyarak Yalın ADSL'e geçişi hızlandırması gerektiğini vurguladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun