Bilim 06 ARALIK 2010 / 14:44

İnternet kafeler, lojman ve site tehdidi altında

Site ve lojmanlardaki kaçak internet paylaşımları internet kafeleri tehdit ediyor.

Site ve lojmanlardaki kaçak internet paylaşımları internet kafeleri tehdit ediyor.


İçişleri Bakanlığı ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) işbirliğinde düzenlenen internet kafelere yönelik eğitim semineri Antalya'da başladı. 6-7 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan eğitim seminerinde 5651 Sayılı Kanun ve İnternet aktörleri, güvenli İnternet kullanımı, ticari amaçla İnternet toplu kullanım sağlayıcılar ve yükümlülükleri, İnternet toplu kullanımı sağlayıcılarda denetim ve e-içişleri İnternet kafe modülü gibi konular ele alınacak, bununla birlikte uygulamada karşılaşılan zorluklar ve deneyimler paylaşılacak.

İnternet kafe mevzuatıyla ilgili çalışmalar sürüyor

Bugün başlayan etkinliğin açılış konuşmalarında TİB Başkanı Fethi Şimşek, TİB olarak İçişleri Bakanlığı ile koordineli olarak yazı işleri müdürleriyle "İnternet Kafe" mevzuatı ve uygulamalarıyla ilgili çalışmalar yürüteceklerini ifade etti.

Şimşek, TİB tarafından 2008 yılı itibariyle onay verilen içerik filtreleme yazılımlarının yüzde yüz zararlı içeriği engellemese de filtreleme programlarının kullanılmasının konusu suç olan içeriklere erişimi önleyici önemli bir tedbir olarak kabul edildiğini kaydetti.

"Lojman ve siteler internet kafeleri baltalıyor"

Bu iş için zaman para ve akıl teri harcayan internet kafelerin, lojman ve siteler tarafından baltalandığını vurgulayan İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren de şunları kaydetti: "Bazı lojmanlarda, konut sitelerinde ve apartmanlarda bu yatırımlar yapılmadan, gerekli izinler alınmadan kaçak internet paylaşımları yapılmaktadır. Bu kesinlikle bir suçtur. Bunu kullananlar suç işlediği gibi kendi internet erişimini paylaşıma açanlar adeta evlerinin kapılarını da açık bırakıyorlardır. Bu suça karşı düzgün iş yapmaya çalışan internet kafeleri korumamız gerekmektedir. ADSL şifresini bilerek ve bilmeyerek paylaşan vatandaşlarımızın suç işlediklerini ve bu konuda ne tür problemler yaşayabilecekleri de anlatılmalıdır."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun