Bilim 30 EKİM 2009 / 09:12

İnternet adresleri değişime gidiyor

İnternet düzenleyicisi Icann, Latin harfler içermeyen internet adreslerine izin veriyor artık. Bu değişim online dünyanın seyrini değiştirebilir.

İnternet düzenleyicisi Icann, Latin harfler içermeyen internet adreslerine izin veriyor artık. Bu değişim online dünyanın seyrini değiştirebilir.


Icann kurulu, Seoul'de düzenlenen toplantıda, alan isimlerinin Arapça, Çince ve diğer Latin harf içermeyen dillerle online dünyaya girmesini onayladı.

İnternet kullanan 1.6 milyar insanın yarısından fazlası Latin harf içermeyen dilleri konuşuyor. Bu durum, 40 yıldan bu yana internet dünyasında yapılan en büyük değişim olarak tanımlanıyor. Önümüzdeki yıl bu planın uluslararası bir uygulaması gerçekleşebilir. İnternet alan adı sisteminde yapılan bu değişiklikle birlikte, adresler Latin harf içermeyen dillere çevrilebilecek. Türkçe karakterler de bu kapsamda alan adlarında kullanılabilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun