Bilim 29 NİSAN 2011 / 16:10

İnme inen hastaya oyun eldiveni

Bu eldiven inme sonrası kaybedilen hareket kabiliyetini hastaya kazandırıyor.McGill Üniversitesinin geliştirdiği bir oyun eldiveni, inme sonrası hareket sorunu yaşayan hastalara destek oluyor.

İki üniversite öğrencisinin tasarladığı ve prototipi tanıtılan eldiven, bilek, avuç içi ve parmak hareketlerini algılayarak hastaların oyuna adapte olmasını sağlıyor ve böylece kaybettikleri hareket kabiliyetlerini kazanmalarına olanak tanıyor.

Eldivene ek olarak geliştirilen bir yazılım, eldiveni takan hastanın 3 boyutlu objelere dokunabilmesini sağlıyor. Yazılım aynı zamanda doktora verileri göndererek adeta hastanın iplerini onların ellerine veriyor.

Bugüne kadar var olan ve on binlerce dolar fiyatı olan benzerlerine göre çok daha kullanışlı olduğu belirtilen eldivenin fiyatı da yaklaşık olarak 1.000 dolar olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun