Bilim 27 MAYIS 2011 / 10:29

İnceleme: Jabra Easygo Bluetooth Kulaklık

Kulağınızda varlığını bile unutacağınız bu kulaklığın kullanımı zahmetsiz. Tek yapmanız gereken bir kere eşleştirmek. Yıllardır ürettiği, işitme sorunu olanlara özel cihazlar sayesinde ergonomi konusunda deneyim kazanan Jabra bu deneyimi kablosuz kulaklıklarına da başarılı bir şekilde aktarıyor. Jabra’nın son model mono kulaklıklarından biri olan Easygo, kullanıcısına varlığını bile hissettirmeyecek kadar başarılı bir ergonomiye sahip. Tabii bunda sadece 8 gram olan ağırlığının da etkisi büyük.

Bluetooth 2.1 destekli ürün 2.0 ve sonrasını destekleyen tüm cihazlara uyumlu. Sesi temizleme özelliği sayesinde gürültülü ortamlarda bulunan karşı tarafın konuşmalarını ön plana çıkaran Easygo, iş yaşamının koşturmasına ayak uyduracak kadar başarılı kullanım özelliklerine sahip.

Sesli uyarılar işi kolaylaştırıyor

Sesli uyarı deyince aklınıza ‘dıt’ sesleri gelmesin. Pil ve bağlantı durumu size sözlü olarak bildiriliyor. Böylece otomobil kullanırken pilin bitmek üzere olduğunu anlamak için telefonun yüzünüze kapanmasını beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Öte yandan sürekli cihazın üzerindeki LED’li uyarılara bakmak zorunda da kalmıyorsunuz.

Ürünün 3 tuşu var. Bunlardan ikisi sesi ayarlamaya, biri de bağlantı kurmaya ve gelen çağrıları yanıtlamaya yarıyor. Kesinlikle kafa karıştırıcı bir durum yok. Kurulum için telefonunuzun Bluetooth bağlantısını açmanız ve tarama moduna geçirmeniz, sonra da cihazın butonuna birkaç saniye basılı tutmanız yeterli.


Ergonomi üst seviyede

Bu tip ürünlerin en önemli özelliği tabii ki rahatlığı. Aksi halde böyle bir cihazı kulağınızda 15 dakikadan fazla tutmak istemeyeceksiniz. Jabra burada deneyimini konuşturmuş. Kulağa oturan kısmı kauçuk benzeri bir malzemeyle kaplayarak kulaklığın rahatça oturmasını ve sesin orta kulak yoluna doğru sorunsuz verilebilmesini sağlamış. Bu yüzden kulaklığı ikide bir içeriye doğru ittirmek zorunda kalmıyorsunuz. Elinizi kulağınıza sadece görüşmeyi cevaplamak ve sesi ayarlamak için götürmek zorundasınız.

Öte yandan ürünün beraberinde gelen aparat, kulak kepçeleri farklı olan insanların rahatına göre yapılmış. Zaten pürüzsüz ve yumuşak bir plastikten üretilmiş kepçe kavrayıcı aparatın uygun olanını taktığınızda Easygo tam anlamıyla adının hakkını veriyor.