Bilim 24 ARALIK 2008 / 09:35

İlk kez iki ticari uydu aynı anda fırlatıldı

Eutelsat, HOT BIRD 9 ve W2M uydularını aynı zamanda yörüngeye fırlatarak ticari uydularda bir ilki gerçekleştirdi.

Eutelsat, HOT BIRD 9 ve W2M uydularını aynı zamanda yörüngeye fırlatarak ticari uydularda bir ilki gerçekleştirdi.

Uydular yörüngelerine Ariane 5 ECA roketi kullanılarak Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Üssü’nden gönderildi. HOT BIRD 9 uydusu ile Türkiye’de tahmini 5 milyon çanak antenin hizmet aldığı, BBC World, TRT INT gibi kanalların da yer aldığı dünyanın en popüler uydularından biri olan 13° Doğu’daki HOT BIRD uydularının desteklenmesi ve yedeklenmesi amaçlanıyor.


Eutelsat’ın Paris’teki merkezinden canlı olarak izlenen uydu fırlatımının ardından Eutelsat Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Giuliano Berretta: “Bu iki uydunun başarıyla fırlatılmasıyla 2008–2011 yılları arasında gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz geniş kapsamlı uydu yatırım programımızda büyük bir adım atılmış oldu. Bu gelişme ile Eutelsat’ın uydu kaynaklarının yönetilmesi ile ilgili stratejik hedefleri açısından da büyük önem taşımaktadır. Dünya üzerindeki en fazla haneye yayın yapan 13° Doğu’daki amiral gemimiz HOT BIRD uydularına benzer özelliklere sahip HOT BIRD 9 ile yedek oluşturmak hedeflerimizin başında gelmektedir” dedi.  


Eutelsat Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya Satış ve Pazarlama direktörü Ali Korur, Eutelsat’ın uzun yıllardır verdiği hizmet ile iletişimi çok daha sağlıklı, güvenli ve herkes için ulaşılabilir kılmayı hedeflediklerini belirterek, “Tüm Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’ya kapasite sağlayan HOT BIRD 9 ve Orta ve Doğu Avrupa’ya hizmet verecek W2M uyduları ile bu alanda önemli bir yatırım gerçekleştirilmiştir. 2009 yılında fırlatılması planlanan Türkiye’nin de kapsama alanında olduğu W2A ve W7 uydularıyla da yatırımlarımız devam edecektir” dedi.  


www.eutelsat.com

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun