Bilim 21 EKİM 2011 / 11:12

İlk kez bir gezegenin doğuşu fotoğraflandı

İlk kez bir gezegenin doğuşu fotoğraflandı

Hawaii Üniversitesi’nden astronomlar, ilk kez doğrudan bir gezenin meydana geliş anını görüntüledi.Bir gezenin ortaya çıkmasının nasıl olduğu tahmin ediliyor. Dünyanın oluşumunda da hep söylenildiği gibi –“dünya en başında bir toz ve gaz bulutuydu”- bir görüntü sonunda yakalandı.

Hawaii Üniversitesi’nden Astronom Adam Kraus’un açıklamalarına göre gezegen, toz ve gazın oluşturduğu çemberin içindeki 2 milyon yaşındaki yıldızdan meydana geliyor. Gezegenin 50 bin ila 100 bin yıl öncesinde şekillenmeye başladığı ifade ediliyor.

Görüntülenmiş en genç gezegene "LkCa b" ismi verildi. Bir önceki çekilen gezegen bu seferkine göre beş kat daha yaşlıydı.

Kraus ve arkadaşı Macquarie Üniversitesi’nden Michael Ireland, Muna Kea’da Keck teleskopu kullanarak gezegeni bulduklarını aktardı. Kraus, verdiği röportajda, “Henüz gezegen olduğunu fark etmediğimiz bu objeyi tam zamanında yakaladık. Biz bu genç yıldızı gördüğümüzde etrafında bir hale oluştuğunu ve bu halenin ortasındaki boşlukta bir şeyler olduğunu gözlemledik” dedi.

Çekilen fotoğrafın bilim insanlarına bir gezegenin doğuşunun nasıl olduğu konusunda detaylı bilgi vermesi ve soru işaretlerini yanıtlaması bekleniyor. Zira gezegenler oluştuktan sonra oldukça şekil değiştirdiği için henüz oluşan bir gezegen gözlemlemek çok önemli bir bulgu olarak kabul ediliyor.

Gezegen oluşumunu şu anda sürdürdüğü için gelişmeler anında takip edilebiliyor. Belki de bu yıldızın yanında başka yıldızlar da gezegen olmaya doğru ilerliyor.
YORUMLAR
eren 26 NİSAN 2012 / 11:17 0 0
çok güzel